01.11.2016 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počty prasnic v ČR klesají

Počty prasnic u nás meziročně klesly. Koncem července o 3,7 procenta na 93 000 kusů (Český statistický úřad). Čeští farmáři mají problém s prodejem masa kvůli levným dovozům ze zahraničí.

Snižuje se výkupní cena prasat, produkce vepřového masa klesla na 53 602 tun, tj. meziročně o tři procenta méně. Stavy prasat byly jen o málo vyšší, výrazně nižší jsou stavy prasnic a zapuštěných prasniček.

Producenti vepřového masa redukují provoz nebo končí s chovem. Krátkodobě došlo k oživení na trhu, ale v posledních týdnech cena vepřového opět stagnuje. Zemědělci mají problém s prodejem českého masa. Ve třetím čtvrtletí prodávali jatečná prasata průměrně za 31,67 Kč za kg živé hmotnosti, tj. meziroční růst o 6,7 procenta. Stát se snaží chovatele podporovat, v budoucnu by mohl být prospěšný marketingový fond, který připravuje na propagaci českého zboží Ministerstvo zemědělství.

Podle Zemědělského svazu ČR bylo v prvním pololetí importováno do ČR vepřové maso v hodnotě 12 miliard korun, což byla hodnota vyšší než za rok 2004. Od ledna do srpna letošního roku bylo do naší republiky dovezeno celově 2,6krát více vepřového masa než za rok 2004. Ke konci roku to může být i čtyřnásobek.

Podle Agrární komory je v západní Evropě nedostatek selat, zvýšila se poptávka i v Číně. Z naší země se exportuje více živých zvířat. Tento trend lze pozorovat u všech kategorií zvířat, kdy se tradičně vyvezou živá zvířata a k nám se dováží maso. U mléka a mléčných výrobků je vyvážena surovina a dováženy jsou výrobky hotové.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down