04.06.2003 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počty vyšetření na BSE stoupají

Jak čas běží, stále stoupají počty vyšetření vzorků mozků skotu normálně poraženého staršího 30 měsíců, nutně poraženého staršího 24 měsíců a uhynulých kusů. K letošnímu poslednímu květnu tento počet dosáhl od 1. 2. 2001, kdy se s vyšetřováním začalo, úctyhodného čísla – 377 828 vyšetření.

Zatím u nás bylo zaznamenáno 5 případů BSE, a to je vzhledem k počtu vyšetření opravdu málo. V této souvislosti stojí za zmínku, že dosud bylo od počátku letošního roku vyšetřeno téměř 19 000 kusů uhynulého skotu staršího 24 měsíců, což představuje jen za laboratorní vyšetření zhruba 25 milionů korun, a tato částka se do konce roku nejméně zdvojnásobí.
Vyšetřovat všechna uhynulá zvířata je striktní požadavek Evropské komise. Mnohdy některá opatření přijatá Evropskou komisí vůči BSE, jako je například všeobecný zákaz zkrmování masokostních mouček, přejímají nejen členské státy EU, ale postupně i kandidátské země a některé země, které o svém přistoupení k EU zatím jen uvažují. Příkladem je Chorvatsko, které rovněž po vzoru sousedního Slovinska zakázalo na svém území zkrmování masokostních mouček a podle informací, zatím jen z obchodních kruhů, od pátku minulého týdne zakázalo kromě dovozu skotu a hovězího masa ze středoevropských zemí též dovoz prasat a vepřového masa, a to do doby, než dotčené země prokáží, které druhy a věkové kategorie zmíněných hospodářských zvířat nejsou krmeny krmnými směsmi s obsahem masokostních mouček.
Vyšetřování skotu na BSE je nutné, potvrzuje to i dosud poslední zjištěný případ z 6. května letošního roku. Je nutné i pro případ, že některá ze zemí, na jejímž území se BSE vyskytla, bude žádat o statut země prosté BSE – znamená to, kromě jiných kritérií, prokázat, že BSE na jejím území nebyla nejméně 7 let.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down