26.06.2003 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pod cenou už prodávat nechtějí

Chovatelé a producenti prasat, kteří zajišťují zhruba tři čtvrtiny domácí produkce vepřového masa, se na celorepublikovém shromáždění v Chotěboři shodli, že příští týden přestanou prodávat zpracovatelům maso za méně než nákladovou cenu. Pokud bude cenový propad vepřového pokračovat, chtějí chovatelé zastavit prodej prasat na území celé České republiky.

Shromáždění chovatelů a producentů prasat organizovaly Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Zemědělský svaz ČR, Agrární komora ČR a odbytová družstva. Sešlo se zde 320 zástupců chovatelů a zpracovatelů, kteří ročně produkují 310.000 tun vepřového masa. "Nikdo nás nemůže nutit, abychom trvale prodávali svůj výrobek pod výrobní cenou," řekl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba. S nízkou prodejní cenou podle něj bojují zemědělci již osm měsíců. „Chovatelé a producenti konstatují, že chov prasat v ČR se ocitl ve stavu ohrožení a že je třeba udělat všechna dostupná opatření pro jeho záchranu," uvedl Veleba.
Zemědělci požadují také nový informační systém v komoditě vepřové maso ve vztahu k produkci a tvorbě farmářské ceny. Po Státním zemědělském intervenčním fondu chtějí, aby reguloval trh a bezodkladně zahájil intervenční nákup a další dostupná regulační opatření vyplývající ze stavu obecného ohrožení. Ministr zemědělství Palas by měl podle chovatelů rozšířit podmínky uvedené ve všeobecných dotačních zásadách o povinnost prodávat alespoň 80 procent produkce prostřednictvím odbytových organizací. Farmáři dále chtějí v rámci legislativní nouze navrhnout a přijmout novelu zákona o cenách a lhůtách splatnosti.
Hranice rentability se podle zemědělců pohybuje kolem 32 korun za kilogram. Ve 25. týdnu přitom podle Českého statistického úřadu platili zpracovatelé zemědělcům za kilogram jatečných prasat v živém 28,12 koruny.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down