22.04.2004 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podezření na 10. případ BSE se potvrdilo

Podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, se dalo potvrzení desátého případu BSE očekávat. Rychlé testy jsou opravdu spolehlivé, bylo tomu tak i u předchozích případů, nicméně je nutné jejich výsledky potvrdit imunohistochemickým kontrolním testem. Právě tento test, založený v pátek ve Státním veterinárním ústavu Jihlava, nyní podezření potvrdil.

Jelikož nemocná kráva byla starší – 6, 5 roku – je tzv. kohorta rizikových kusů, kterou je nutné především z diagnostických a bezpečnostních důvodů utratit, opravdu malá. Celkem půjde o 62 krav, přičemž ze samotného chovu Silyba, a.s. to bude 59 (56 krav a 3 potomci).
Samozřejmé je, že pro chovatele, akciovou společnost z Dolní Dobrouče, je velmi nepříjemné, že přijde o dobré dojnice. Jiná možnost však zatím neexistuje. Pochopitelně, že každou změnu legislativy, která by umožňovala tzv. kohortu neutrácet, či sestavovat ji menší, by Státní veterinární správa ČR přivítala.
Je třeba si ale též uvědomit, že nepříjemnou ztrátu vzniklou v souvislosti s BSE chovatelům nahrazuje stát na základě ustanovení veterinárního zákona. Pakliže je chovatel pojištěný, je na tom ještě lépe.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down