11.02.2002 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podivný konec jednoho provozu

Státní veterinární správa ČR již více než dva roky referuje o tom, že jednotlivé provozy zpracovatelských podniků hodnotí podle toho, jak plní podmínky naší legislativy a výhledově i legislativy EU a prostřednictvím příslušných okresních veterinárních správ dotyčné provozy nutí, aby se zlepšovaly.

V uplynulých dnech jsme se bohužel setkali s určitým zpochybňováním způsobů a účinnosti, jak veterinární správa provozy zařazuje. V tomto případě šlo o jatka JAVE Velké Němčice na Břeclavsku, které byly zařazeny do skupiny B 3, to znamená do skupiny provozů, s menšími závadami, nikoli závažného charakteru, které splňují požadavky naší legislativy. Kritik, firma Agropol group, a.s., která tato jatka koupila jako většinový vlastník, je vzápětí uzavřela s odůvodněním, že nechce provozovat to, co považuje ze svého hlediska za vedlejší aktivity, což státní veterinární dozor plně respektuje. Považujeme však přístup této firmy za ne zcela upřímný, neboť na jedné straně hovoří o tom, že se nechce věnovat zpracovávání živočišných produktů, a na druhé své rozhodnutí při některých příležitostech odůvodňuje vlastními „poznatky“ z několikaminutové prohlídky jatek ve Velkých Němčicích.
Okresní veterinární správa v Břeclavi může velmi dobře dokumentovat, jak průběžně provádí pasportizaci provozů, jak kontroluje, zda provozy vyhovují, zejména hygienickým předpisům. Lze doložit, že na okrese Břeclav je v současné době 25 provozů zpracovávajících živočišné produkty, že 5 jich v loňském roce Okresní veterinární správa uzavřela pro zanedbání a neplnění povinností vyplývajících z veterinárního zákona. Byla to dvě porážecí místa s kapacitou nad tisíc velkých dobytčích jednotek na rok, jedny sanitní jatka a dvě sběrná místa zvěřiny. Zároveň již ví, že v letošním roce, maximálně k 31. 12. 2002, ukončí svou činnost další 4 provozy.
Co se týká jatek JAVE Velké Němčice, jde podle slov Dušana Billa, ředitele Okresní veterinární správy Břeclav, o provoz, který vždy všechna rozhodnutí a opatření veterinární správy plnil tak, jak bylo určeno. Provoz v jatkách JAVE byl zahájen v roce 1992, v letech 1996 až 1999 byl zásadně rekonstruován a od roku 1999 do roku 2001 byly na technologii vynaloženy další skoro tři miliony korun. Byl zde stálý veterinární dozor, jeden veterinární lékař a jeden veterinární technik. Kapacita provozu byla po rekonstrukci zvýšena na téměř trojnásobek, tj. až 80 prasat denně.
V tomto případě je škoda, že v podstatě okamžité uzavření jatek mělo navíc sociální dopad, téměř 20 pracovníků ztratilo ze dne na den zaměstnání. Majitele samozřejmě nelze omezovat v úmyslu nakládat se svým majetkem dle vlastního uvážení. Nelze však souhlasit s tím, aby své kroky odůvodňoval tvrzeními, jež by mohla vrhat nepříznivé světlo na úroveň našeho státního veterinárního dozoru, který nikdy nezpochybnili ani přísní inspektoři z Bruselu, a ti hodnotí jeho úroveň několikrát do roka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down