09.02.2015 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podkovářský seminář

Živnostenské společenstvo podkovářů a Podkovářská škola s. r. o. uspořádaly v prostorách Kliniky chorob koní VFU ve dnech 24.-25. 1. 2015 odborný seminář věnující se problémům končetin hříbat a rovnováze kopyta a končetiny dospělého koně.

 

Pozvání hlavního představitele obou organizací a organizátora Ing. Jindřicha Vinčálka přijal Scott Morrison, veterinární lékař a podkovář, který působí jako vedoucí oddělení podiatrie na Rood & Riddle Equine Hospital v Lexingtonu. Odborný překlad po oba dny zajistil MVDr. Zdeněk Žert, CSc., Dipl. ECVS.

Jako první vyslechli podkováři, veterinární lékaři a studenti VFU, kteří téměř zaplnili posluchárnu, přednášku věnovanou kongenitálním i získaným flexním deformitám a vrozené laxitě šlach. Na ni navazovala problematika angulárních, rotačních a dalších deformit. Možnosti podkovářského řešení, konzervativní a eventuálně chirurgické léčby byly ukázány na mnoha klinických případech z vlastní praxe, které byly doloženy bohatou fotodokumentací a krátkými videoukázkami. Protože Rood & Riddle Equine Hospital leží v centru chovu anglických plnokrevníků a Dr. Morrison se svými spolupracovníky pečuje o budoucí dostihové hvězdy od nejútlejšího mládí, opakovaně zdůraznil fakt, že korektní postoj dospělého koně je základním předpokladem pro plné využití jeho genetického potenciálu. Současně prozradil zásady při posuzování postoje hříbat různého věku a principy provádění korektury kopyt. Teoretická část neděle se týkala rovnováhy kopyta dospělého koně. Posluchači byli seznámeni s příčinami deformací rohového pouzdra, které vznikají nevyřešenou nebo neřešitelnou vadou postoje, špatnou korekturou a podkováním nebo intenzivním vysokorychlostním tréninkem. Diskutovány byly jejich následky a různé typy podkov a podkování.

V neděli odpoledne byli demonstrováni tři pacienti. U prvního hříběte se špalkovým kopytem a provedenou desmotomií přídatného vazu hlubokého ohýbače prstu předvedl Dr. Morisson konzervativní ošetření v podobě úpravy kopýtka a zhotovení ochranné podkůvky z akrylátu. Jako druhý se představil dospělý sportovní kůň se špalkovými kopyty a Ing. Vinčálek s Dr. Morrisonem demonstrovali správnou úpravu kopyt a podkování hrudních končetin při tomto problému. Také u něho bylo předvedeno správné podkování hrudních končetin. Třetím praktickým příkladem byla sportovní klisna, u níž se dlouhodobě nedařilo dosáhnout rovnováhy kopyt. Také tento kůň byl oběma specialisty správně ortopedicky podkován.

Odborný seminář byl účastníky velmi kladně hodnocen a lze jen doufat, že návštěva Dr. Morissona nebyla u nás poslední.*

Doc. MVDr. Jana Mezerová, Ph.D.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down