Informace o tom, že virus aviární chřipky H5N1 našli čínští vědci i u prasat, čínské ministerstvo zemědělství popřelo. Čínská vláda nechala podle agentury AP udělat testy u 1,5 milionu kusů prasat a drůbeže. Výsledky ukázaly, že H5N1 u prasat není.
Čchen Chua-lan z Čínské národní laboratoře pro výzkum ptačí chřipky v pátek uvedl, že odborníci virus H5N1 lokalizovali ve vzorcích odebraných u prasat v roce 2003 a následně v dalších pocházejících z tohoto roku.
Pokud by se prokázalo, že se ptačí chřipka přenáší mezi prasaty, mohlo by to naznačovat, že se zmutovaný virus začne šířit i mezi lidmi. Ptačí chřipka si letos ve Vietnamu a Thajsku vyžádala 27 lidských obětí.
Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že potrvá léta, než se virus podaří dostat pod kontrolu. Virus se podle ní v Asii může pevně usadit a ve zmutované formě vyústit až v pandemii. Oblastní ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Šigeru Omi dnes v malajském Penangu nevyloučil, že prasata by se nositeli zmutovaného viru mohla stát.
WHO začátkem roku varovala, že virus H5N1 by mohl zabít miliony lidí, jestliže by se zkombinoval s lidskou chřipkou. Kvůli epidemii ptačí chřipky musely být v zemích jihovýchodní Asie utraceny statisíce kusů drůbeže.