Podle MZe by řetězce měly povinně uvádět podíl domácích potravin

Zveřejňování těchto údajů je povinné na Slovensku od letošního dubna

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce, aby obchodníci s potravinami povinně uváděli u vchodu do prodejen podíl českého zboží na jejich pultech. Na konferenci Světového dne chleba to uvedla vrchní ředitelka Sekce potravinářských výrob Úřadu pro potraviny Viera Šedivá. Návrh je součástí novely zákona o potravinách, která prošla meziresortním připomínkovým řízením a kterou nyní MZe předloží vládě. Podle obchodníků je ale složité podíl českého zboží v sortimentu stanovit, chybí také jasná definice českého výrobku. Podíl domácích výrobků v daném obchodním řetězci má pomoci zákazníkům pomoci s výběrem místa, kde budou jídlo nakupovat.
 
Toto nařízení představuje velkou administrativní zátěž, navíc se podíl českého zboží v sortimentu denně mění. Novelu by následovala prováděcí vyhláška, která by přesně definovala, co je český výrobek, a určila přesný postup pro stanovování podílů.
Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách prodejců potravin s ročním obratem nejméně deset milionů eur (257 milionů korun) je povinné na Slovensku od letošního dubna.
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *