10.04.2009 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podmínky zdravotní nezávadnosti vajec v obchodech kontrolují orgány státního veterinárního dozoru

Zejména v předvelikonočním období sledují značení i podmínky skladování

Vejce od chovatele, tj. prodávaná tzv. ze dvora, tj. „přímo konečnému spotřebiteli k užití v jeho domácnosti“, se neoznačují. Chov slepic musí být samozřejmě zdravý a i zde musí být dodržovány podmínky pro skladování vajec.

V tržní síti jsou vejce označovaná podle jakostních tříd: EXTRA A, a třída A, neboli „čerstvá“, což se musí uvádět na obalu. Dále se používá označení na vejci - kód producenta. První číslo označuje, z jakého chovu vejce pochází. Je-li první jednička, pochází vejce od slepic chovaných ve volném výběhu, dvojka značí nosnice z halového chovu, trojka z klecového a je-li první nula, tak jde o slepice z chovu ekologického. Další čísla a znaky na vejcích pak na základě nařízení EU č. 2002/4/ES jsou - kód státu a poslední číslo je registrační číslo hospodářství. Kód producenta musí být na obalu nebo uvnitř obalu vysvětlen.

Nařízení Komise ES č. 589/2008, článek 12, pojednává o označení obalů. Na obalu musí být uvedeno číslo balírny/třídírny, třída jakosti (například „třída A“), hmotnostní skupina (XL, L, M, S, popřípadě „Vejce různých velikostí“), datum minimální trvanlivosti, údaj o podmínkách skladování a údaje o způsobu chovu.

Vejce třídy A mají minimální dobu trvanlivosti nejvíce 28 dní po snášce. Na obalech vajec musí být pro spotřebitele tato skutečnost vyznačena. Vejce extra A pak mají minimální trvanlivost 9 dní a musejí obsahovat údaj o datu snášky a uvedenou dobu použitelnosti, tj. plus 9 dnů (a označení extra čerstvá).

Všechna čerstvá vejce se musejí uchovávat v suchu, chráněná před sluncem, při nekolísavé teplotě v rozmezí 5 - 18 °C. Vejce prodávaná v tržnici, na tržišti nebo do místní maloobchodní prodejny musejí být též označena stanoveným způsobem – kódem producenta. Za místní maloobchodní prodejnu se v této souvislosti považuje maloobchodní prodejna v obci, v níž prodejna sídlí, zpravidla nejblíže hospodářství chovatele.

Vzhledem k tomu, že vařená a barvená vejce jsou považována za vaječný výrobek nebo výrobek z vajec, stanovuje jejich minimální dobu trvanlivosti a podmínky skladování v souladu s § 6 zákona o potravinách (č. 110/1997 Sb.) sám výrobce, který garantuje i jejich jakost a zdravotní nezávadnost po celou dobu minimální trvanlivosti.

Josef Duben,
tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down