14.03.2012 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpora včelařů na Liberecku

Liberecký kraj rozdělí na podporu včelařství v kraji více než milion korun.

Je to největší částka, jaká se v posledních letech na podporu chovů v kraji rozdělovala, přesto nebylo možné uspokojit všechny žadatele. Požadavky byly téměř trojnásobné. Kraj dostal 91 žádostí za více než 2,8 milionu korun, uspokojit jich mohl jen 46. Rozdělení dotací musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

Liberecký kraj podporuje včelaře už pátý rok, potřeby chovatelů ale výrazně převyšují možnosti kraje, a tak se pravidla postupně zpřísnila. Kraj proto mimo jiné zvýšil požadavek na povinnou spoluúčast včelařů z původních deseti na 20 procent, aby se dostalo na víc žadatelů. Před rokem se z grantového programu rozdělovalo 900.000 korun, rok před tím ještě o 100.000 méně.
"Poskytnuté peníze jsou určeny především na nákup nových úlů, na podporu začínajícím včelařům a také ke zkvalitnění chovu včel
. Kraj podporuje včelaře v oblastech, které nepodporuje stát. Loni  přidal včelařům 150.000 korun navíc na likvidaci nebezpečného moru včelího plodu, který byl zjištěn především na Českolipsku.

V Libereckém kraji v minulých letech včely zdecimovala varroáza. Zlikvidovala na 30 procent včelstev. I tady se ale situace i díky podpoře z kraje zlepšuje. V loňském roce, na konci října už počet včelařů překročil 2060 a stavy byly o 1000 včelstev vyšší. Za loňský rok se v kraji vyprodukovalo přes 313 tun medu, tj. o třetinu více než v roce 2010.
Včelaři mají možnost získat dotace i z evropských fondů, kde je na podporu včelařství pro léta 2011 až 2013 připraveno až 3,85 milionu eur (zhruba 95 mil.Kč). Celková výše podpory může být až dvojnásobná, možné spolufinancování z národního rozpočtu činí 50 procent.

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down