08.11.2001 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pohoda zvířat při dopravě

Výcvikový kurs o welfare zvířat se uskutečnil 5.-6. listopadu 2001 v Praze. Kurs uspořádala Evropská komise (TAIEX) v přednáškovém sále Ministerstva dopravy ČR ve spolupráci se Státní veterinární správou ČR. Cílem kursu bylo představit legislativu EU při ochraně zvířat během transportu (směrnice 91/628/EEC), diskuse k jejímu zavedení, identifikace organizací zajišťujících implementaci a kontrolu směrnice, upozornění na obtíže spojené se strategií implementace a představení spolupráce v oblasti welfare zvířat.

Jednání předsedali prof. D. Broom z Cambridge University (UK), paní Dr. B. Broberg z Ministerstva potravin, zemědělství a rybolovu (DK) a Dr. P. Vingerling z Eurogroup for Animal Welfare (NL).
Po zahájení kursu Dr. Jiřím Douskem a úvodních slovech ústředního ředitele SVS ČR Dr. Josefa Holejšovského se ujala vedení kursu paní Dr. B. Broberg.
Tlak veřejnosti a politický zájem o welfare vyústil v prosazení první směrnice pro pohodu zvířat, která neznamená pouze ochranu proti týrání, ale uspokojení jejich fyziologických potřeb. Současná směrnice 91/628/EEC řeší ochranu zvířat během přepravy nejen po stránce technické, ale především ve formě přístupu ke zvířatům, která nejsou zbožím, ale zemědělským výrobkem a vnímající bytostí. Maximální pozornost je věnována požadavkům na pohodu zvířat během dopravy, stanicím odpočinku a napájení, konstrukci vozidel přepravující zvířata déle jak 8 h, refundaci prostředků podporujících welfare při exportu a požadavkům na zdraví zvířat při obchodování.
V České republice je v současné době předložena novela zákona ČNR č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, poslanecké sněmovně Parlamentu ČR s návrhem účinnosti od 1. ledna 2003. Novela zákona je navrhovaná tak, aby na úseku ochrany zvířat a jejich pohody při přepravě byla v maximální míře slučitelná s předpisy EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down