12.03.2004 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pojišťovna odmítla vyplatit škodu za kusy utracené kvůli BSE

Zatímco ZEOSu Lomnice nad Popelkou vyplatila Česká pojišťovna náhradu za dobytek utracený v souvislosti s BSE bez jakýchkoli průtahů, zemědělci z Agrodružstva vlastníků v Libštátě (AGV) a Zemědělského družstva Košťálov se už několik měsíců svých peněz marně domáhají. Chovatelé se tak zřejmě nevyhnou soudu s Hasičskou vzájemnou pojišťovnou (HVP). Ta odmítá jejich nároky uznat.

Za porážku více než 250 kusů dobytka měly podniky od pojišťovny dostat dohromady kolem 4,5 milionu korun. Právníci zemědělského svazu jsou přesvědčeni, že chovatelé mají na náhradu nárok a tedy velkou šanci u soudu uspět.
Podle mluvčího HVP Tomáše Fomenka pojišťovna při šetření obou událostí usoudila, že škoda nevznikla nahodilou událostí, která je podmínkou pro vznik nároku na plnění. Dále pak měli chovatelé zvířata s negativním výsledkem vyšetření dále zužitkovat na pojišťovna by jim v tom případě hradila škodu sníženou o tyto zužitkovatelné části. Proti tomuto argumentu stojí veterináři, podle kterých se výskyt nákazy nedá předvídat, a navíc kusy určené v případě BSE na nucenou porážku, byť jsou zdravé, se zužitkovat nesmějí.
AGV Libštát a ZD Košťálov přišly kvůli nákaze o třetinu svých dojnic. I když stát už podnikům vyplatil zálohy na náhrady škod, na plnou obnovu stád nemají dost peněz. AGV Libštát doplnilo zatím zhruba polovinu ze 150 poražených kusů. V Košťálově nakoupili asi 20 kusů a další chtějí koupit v průběhu dvou měsíců. Po posledních zkušenostech s HVP družstvo zvažuje, že dobytek pojistí jinde.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down