30.03.2007 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokles produkce drůbeže v Evropě

V důsledku mediální kampaně kvůli ptačí chřipce se snížila produkce drůbeže o 2 %.

V r. 2006 klesla spotřeba na osobu v EU o 400 g proti r. 2005, tzn. dosáhla 22,8 kg. V r. 2007 dojde zřejmě k růstu spotřeby. V r. 2007 bude produkce kuřecího masa vyšší, ale krůtího masa nižší. Obavy spotřebitelů, často vyvolané médii, se projevily snížením objemu prodeje a v souvislosti s tím i výrazným poklesem cen. K poklesu cen došlo bez ohledu na to, že nákaza postihla většinou jen divoce žijící ptáky, (nepatrný výskyt influenzy byl zjištěn v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Polsku).
V prvním čtvrtletí r. 2006 se v důsledku snížení poptávky snížily ceny. Poté ceny vzrostly s ohledem na zvýšenou poptávku a poklesu nabídky. Celkově se produkce drůbeže v EU-25 v r. 2006 snížila o 2 %. V EU 15 byl zaznamenán pokles nebo stabilita, pouze ve Španělsku se produkce zvýšila o 1 %. K výraznému růstu produkce však došlo v Polsku. Produkce kuřat se v EU-25 snížila o rekordní 3 %, produkce krůt dokonce o 5 % v důsledku propadu v Německu a Francii. Naopak v Polsku došlo k rapidnímu růstu produkce krůt, takže celkové snížení u krůt není tak velké.
Import děleného drůbežího masa zůstal v podstatě beze změn, ale vzrostl import soleného drůbežího masa, hlavně na konci roku, kdy WTO podpořila stížnost Brazílie a Thajska ohledně cel. V r. 2007 import poroste hlavně proto, že Komise schválila výhodné importní kvóty. Je obtížné odhadnout, jaký dopad to bude mít na trh, ale předpokládá se, že nedojde ke snížení dovozních cen, protože i v Brazílii vzrostou výrobní náklady.
Vnitřní obchod ve Společenství bude mít i nadále větší význam, než export do třetích zemí – ten klesne o 18 %. Největším dovozcem drůbeže z EU zůstává Rusko následované Ukrajinou, kam se vyveze velké množství drůbežího masa s nižší kvalitou, které nelze prodat na vnitřním trhu.
EU Food Law 2007;291:14-15.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down