Poláci po půl roce stále nemohou vyvážet potraviny do Ruska

Polští diplomaté čekají na pomoc Evropské unie.

Ani po půl roce se politikům nepodařilo přimět ruské úřady ke zrušení zákazu na import polského masa a rostlinných výrobků.
Takzvaná potravinová aféra poznamenává už tak napjaté polsko-ruské vztahy a Varšava nyní hledá zastání také u Evropské unie. Ruské požadavky jsou mimo možnosti Poláků, kteří vyžadují rozhodnutí Evropské komise. Rusové totiž mimo jiné chtějí, aby Varšava vyznačila hraniční přechody, přes které budou proudit polské potraviny na ruský trh. Polské zákony a evropské předpisy to však nedovolují, není možné některé hraniční přechody upřednostňovat a jiné diskriminovat. Evropský komisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu už sice v Moskvě jednal, zatím ale neúspěšně. Navíc Rusko požaduje, aby polské úřady zajistily kontrolu veškerého masa mířícího na ruský trh. To ale Brusel označuje za zásah do hospodářské politiky EU. Jednou ze zásad EU je totiž volný pohyb zboží. Navíc kontroly na hranicích do Polska by prý značně prodloužily odbavení a přepravu zboží.
Rusko zakázalo loni 10. listopadu dovoz polského masa a o čtyři dny později zavedlo rovněž zákaz importu polské rostlinné produkce. Úřady to zdůvodnily opakovaným porušováním hygienických a veterinárních předpisů. Polští politici sice připustili, že někteří producenti mohli zfalšovat příslušná osvědčení, zákaz dovozu potravin ale označili za přehnaný.
Takzvaná potravinová aféra poznamenala už tak napjaté vztahy mezi Varšavou a Moskvou a někteří polští politici tvrdí, že za zákazem dovozu je vysoká politika. Ruské úřady o zákazu totiž informovaly v době, kdy se utvářela menšinová polská vláda a žádala o důvěru parlament.
Z údajů polského ministerstva financí vyplývá, že od loňského ledna do srpna Polsko vyvezlo do Ruska více než 27.000 tun masa zhruba za 20 milionů eur (asi 600 milionů korun) a 637 tun masných výrobků za 1,4 milionu eur (zhruba 42 milionů korun). Certifikáty, které opravňují vyvážet maso a masné výrobky do Ruska, má 14 polských drůbežářských závodů a 19 masokombinátů. Export masa a masných výrobků do Ruska představuje asi pět procent polského vývozu.
Podobná situace je také v případě rostlinné produkce. Rusko už loni v září pohrozilo, že omezí dovoz masa z EU, pokud státy pětadvacítky nezajistí, aby se do Ruska nepašovalo maso, které může být nakažené nemocemi. Ruské úřady poukazovaly na dodávky čínského vepřového a hovězích jater z Kanady a Spojených států. Zboží bylo původně určené pro Kazachstán a Uzbekistán, dostalo se ale do Ruska přes jednu z pobaltských zemí.
Už předloni Rusko na čas pozastavilo dovoz masa z řady evropských zemí, rovněž z Polska, a požadovalo společné certifikáty o původu zdravotní bezpečnosti masa místo 25 národních verzí certifikátů. Evropská unie poté nové certifikáty schválila a dovoz za 1,3 miliardy eur (asi 31 miliard korun) ročně se obnovil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *