30.08.2013 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polovina kontrolovaného medu v obchodech je falšovaná

Med je přírodní produkt, u kterého vyhláška zakazuje příměs jakékoli jiné látky s výjimkou jiného druhu medu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila po mimořádné kontrole méně hodnotné příměsi v medu. V obchodních řetězcích, které jsou na českém trhu významně zastoupeny (Billa, Penny Market, Globus, Tesco a Kaufland) bylo odebráno 25 vzorků medu.Nejvíce nevyhovujících vzorků (9), dodal na trh výrobce JSG med a.s. Dva vzorky, které nevyhověly při laboratorní analýze, distribuovaly firmy Grocery CZ a Alnatura GmbH. Se všemi prodejci, kteří nabízeli falšovaný med, bylo zahájeno správní řízení o uložení sankce.
Laboratorní analýzou byly prokázány nevyhovující hodnoty u několika parametrů. Do medu někteří přidávali cukry cizí pro med, například sirupy, dále barvivo karamel E150d, u některých nevyhověla aktivita enzymu diastáza, která štěpí škrob. Některé vzorky obsahovaly nadlimitní množství hydroxymethylfurfuralu, který vzniká štěpením cukrů kyselinami. Jeho množství se zvyšuje při tepelném zpracování. Vysoké hodnoty tak naznačují, že med byl zpracován velmi nešetrně. Důvodem mimořádné kontrolní akce byla nevyhovující zjištění z minulých kontrol a časté podněty od spotřebitelů. V loňském roce nevyhovělo požadavkům vyhlášky také téměř 50 procent medů, které inspekce odebrala v maloobchodní síti.
Podle Českého svazu včelařů jsou výsledky testů důkazem toho, že nejjistější je kupovat med přímo od místních včelařů co se týče kvality i ceny. Zatímco v obchodech se v současné době cena kilogramu pohybuje okolo 150 až 160 korun, u včelařů je přibližně o 40 korun nižší. 
Naše medy po krátké době krystalizují. Pokud se tak neděje, svědčí to o příměsi zahraničního medu/sirupu nebo byl med úmyslně zahřátý na vysokou teplotu. Současná evropská pravidla umožňují, aby byl dovezený med označován na obale jako český jenom proto, že jej nakoupila a zde zabalila domácí firma.
Kontrolu všech potravin, a tedy i medu, si mohou spotřebitelé dohledat na webu www.potravinynapranyri.cz, kde najdou také fotografii závadného balení.
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down