04.03.2004 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polsko bojuje s bobry

Polské ministerstvo životního prostředí povolilo poprvé od války odstřel bobrů, kteří se nyní doslova přemnožili. Ničí úrodu na polích, zaplavují louky, kácejí sloupy elektrického vedení. Přitom ještě před několika lety bobrům v zemi hrozilo vyhubení.

Bobři byli dlouhou dobu nemilosrdně vybíjeni zejména kvůli kožešině, lovili se však i pro chutné maso, vysoce ceněno bylo bobří sádlo, jako univerzální lék, i pohlavní žlázy. V roce 1928 proto žilo v Polsku jen 235 kusů těchto zvířat.
V současné době bobří populace v Polsku podle odborníků dosahuje 37.000 kusů. Tak velké množství působí problémy. Ve snaze najít si nová teritoria se totiž zvířata nezdráhají přicházet stále blíže k lidským příbytkům. Jen v loňském roce tak stála ve Svatokřížském vojvodství s centrem v Kielcích náprava bobřích škod 200.000 zlotých, tedy téměř 1,5 milionu korun. Podle internetového zdroje například v Kielci porazili bobři strom, který spadl na dráty elektrického vedení a povalil pět sloupů. Kuriózní je, že se nehoda odehrála v Bobří ulici. Před několika dny zase bobři v lese poblíž Ciechanowa porazili duby na rozloze půl hektaru a v jedné ze zahrad nedaleko Visly dokonce pokáceli všechny stromy.
V Česku, kde byl kdysi bobr úplně vyhuben, se znovu objevili a jejich počet se v současné době odhaduje na 100 až 200.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down