06.08.2013 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polský zákaz přípravy košer masa na jatkách

Rituální zabíjení zvířat polští poslanci odmítli

Výsledek hlasování je podle izraelské diplomacie "absolutně nepřijatelný". Až do ledna letošního roku byla polská jatka oblíbeným místem, kde se provádělo rituální zabíjení zvířat tak, jak to vyžadují židovské a muslimské tradice, tedy nechat zvíře vykrvácet za plného vědomí. Košer a halál maso se poté vyváželo do Evropy i do zemí jako Egypt, Írán či Izrael.
Koncem loňského roku ale polský ústavní soud zarazil tyto praktiky a země začala přicházet o miliony eur. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo ve svém prohlášení, že tento krok významně poškozuje snahy o znovuobnovení židovského života v zemi, kde byla téměř celá židovská komunita vyvražděna nacisty. Polský premiér označil reakci Izraelců za nepřiměřenou.
Zástupci masného průmyslu zaznamenávají kvůli zákazu velké ztráty. Toto průmyslové odvětví vydělávalo každý rok okolo 500 milionů eur (13 miliard korun). Nyní toto odvětví stagnuje. Každý rok se ze země vyváželo 100.000 tun košer nebo halál hovězího masa a 100.000 tun drůbežího masa.
 
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down