18.06.2009 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poptávka po potravinách bude v příští dekádě vzrůstat

Zemědělství zůstane silným odvětvím

Poptávka po potravinách v příští dekádě poroste a zemědělství zůstane silným odvětvím i přes dopad světové hospodářské krize. Vzrostou ceny sklízených plodin a rostlinných olejů, k čemuž přispěje rychlý vzestup biopaliv. Ceny masa se také zvýší, ale ne o tolik (OSN pro výživu a zemědělství, FAO).
Přes dopad světové finanční krize a klesající ekonomiky na všechna odvětví si zemědělství povede relativně lépe díky poslednímu období poměrně vysokých příjmů. Roli sehraje i to, že poptávka po potravinách nereaguje na ekonomiku pružně.
Mezi lety 2009 až 2018 se ve srovnání s obdobím 1997 až 2006 reálně zvýší průměrné ceny sklízených plodin o deset až 20 procent. U cen rostlinných olejů pak FAO odhaduje cenový nárůst na více než 30 procent.
Ceny zemědělských produktů byly na vrcholu v sezoně 2007/08. Rekordní ceny sklizní loni zvýšily ceny potravin, což v několika oblastech rozvojového světa způsobilo nepokoje. Obecně se očekává, že ceny neporostou po následující dva až tři roky, dokud se hospodářský růst nezrychlí.
Ceny masa a mléka v letech 2009 až 2018 porostou pomaleji než ceny sklízených plodin, protože má krize na maso a mléko větší krátkodobý vliv. Jejich ceny jsou více citlivé na úroveň příjmů. V krátkodobém výhledu maso nepřekoná průměr z let 1997 až 2006, zatímco mléčné výrobky budou mírně nad průměrem ve srovnání s tímto datem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down