15.05.2002 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pořádný ovčín zabrání útokům vlků

O víkendu opět zaútočili vlci na ovčí stáda v Beskydech. Chovatelé tvrdí, že svá stáda chrání dostatečně, ochranáři jsou přesvědčeni o opaku, podle odbornice na šelmy z CHKO Beskydy Dany Bartošové poskytují šelmám šanci na lehkou kořist.

Nejúčinnější ochranou ovcí je podle ní zavírat ovce na noc. „Tyto ovce byly přes noc na pastvině. Pokud majitel ale zavře ovce do chléva, vlk se k nim nedostane. Aby chlév mohl větrat, stačí vrátka nahradit pevnou mříží,“ míní Dana Bartošová.
Chovatel František Černek z Nové Vsi s tímto řešením souhlasí, ale ne vždy je může provést. Chov ovcí jej neuživí, a proto chodí práce. Pokud má odpolední směnu, nemůže sehnat ovce z pastvin dohromady. Navíc si myslí, že ani nocleh ve chlévě není sto procentně bezpečný. „Z loňska znám případ, že vyděšené ovce samy vyrazily laťky ze stěn chléva a vběhly rovnou do chřtánů vlků, kteří obklíčili v noci ovčín,“ řekl František Černek.
Pokaždé, když v Beskydech začne působit škody na domácích zvířatech vlk nebo medvěd, se ochranáři snaží informovat všechny obce, že chovatelům hrozí nebezpečí. „Vydáváme leták, který obce vyvěsí. V něm jsou přesné návody, jak nejlépe ovce zabezpečit a ujištění, že v případě zabitých ovcí dostanou majitelé od státu ze zákona odškodnění,“ řekla Dana Bartošová.
Ochranáři připomínají, že na vlky platí ovčácký pes. „Mnozí lidé, kteří měli problémy s vlky, mají na dvorku třeba dva psy. Kdyby měli ovčáckého psa, určitě by ho uživili,“ míní Dana Bartošová. František Černek však má i o takovém psu pochybnosti. „Pokud ho vlci nezlikvidují jako prvního,“ říká skepticky. Podle něj může účinně zabránit útoku vlků pouze dva a půl metru vysoká zeď. „Ale to bych musel mít nejméně padesát ovcí, aby se to vyplatilo.“
Bartošová souhlasí s tím, že dokonalá ohrada pro ovce, aby mohly zůstat bezpečně na pastvinách i přes noc, je pro současné chovatele nákladnou investicí. „My se opět budeme snažit přimět zákonodárce, aby přijal zákon, který by umožňoval chovateli žádat po státu dotace nebo půjčku na zajištění ovcí před vlky,“ řekla. Ochranáře mrzí, že vlci kvůli nepoučitelnosti některých beskydských chovatelů nacházejí stále na pastvinách lehkou kořist. „Vůbec nám není příjemné dívat se na roztrhané ovce. Pro nás je nežádoucí, aby si vlci zvykali na lehký lov. My chceme mít v Beskydech takové vlky, kteří budou prohánět spárkatou zvěř a stanou se kvalitními predátory v lesích,“ řekla Dana Bartošová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down