30.10.2003 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porážení krav kvůli BSE bude postupné

Dva až tři měsíce bude trvat utrácení a vyšetřování zhruba 800 dobytčat akciové společnosti Zeos z Lomnice nad Popelkou kvůli sedmému případu tzv. nemoci šílených krav. Delší lhůtu pro likvidaci zvířat hodlá česká strana konzultovat s Evropskou komisí.

Postupné utrácení má umožnit, aby se co nejvíce vysokobřezích krav ze stanoveného počtu otelilo. Navíc rychlé vybíjení je při takovém množství zvířat podle ředitele SVS ČR Holejšovského obtížně technicky zvládnutelné. Vedle utracení jde totiž o to, aby kafilerie při běžné činnosti stačily dobytčata zpracovávat.
Konečný počet kusů k utracení může být ještě upřesněn, ale zatím se hovoří o 814 zvířatech. Zeos Lomnice nad Popelkou totiž odchovával jalovice pro další čtyři zemědělské podniky, hlavně v Libereckém a Královehradeckém kraji. V podniku Zeos by mělo být podle Dubna utraceno kolem 500 kusů, celkově na Liberecku pak podle posledních údajů 727 zvířat. Dalších 87 kusů se nachází na Královéhradecku.
Celá záležitost přijde stát asi na 31 milionů korun. Z toho 8 milionů představují kompenzace podnikům za zlikvidovaná zvířata.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down