Porážka krav z Dobrouče se odkládá

O několik týdnů se odkládá nucená porážka a vyšetření 62 kusů skotu v souvislosti s desátým případem tzv. nemoci sílených krav (BSE), které měly být utraceny dnes. Důvodem k tomu, je získat čas na vyjasnění situace kolem výsledků jednání českých zástupců v Bruselu, které proběhlo minulý týden.

V souvislosti s tímto desátým případem BSE má být ve společnosti Silyba z Dolní Dobrouče utraceno 59 zvířat a tři další pocházejí z jiných chovů na Ústeckoorlicku. Zemědělcům z Dolní Dobrouče by podle předsedy společnosti Vladimíra Hovada likvidace až po skončení laktace stejně příliš nevyhovuje, protože až do jejího konce, zhruba rok a půl, by totiž nemohli uskutečňovat prodej chovného skotu do EU, na němž jsou dost závislí. Zákaz prodeje do unie by podle něj byl dokonce možná větším problémem než okamžitá likvidace, na kterou byla farma již připravena. Při hromadném utracení podnik dostane najednou kompenzace od státu a platby od pojišťovny a může nakoupit nová zvířata.
Ministerstvo zemědělství minulé úterý oznámilo dohodu s Evropskou komisí, že Česko smí s porážkami dojnic v rámci prevence BSE počkat do skončení laktace. EK k tomu uvedla, že jednání s Českou republikou o změkčení podmínek vybíjení částí stád bylo pouze předběžné a jeho výsledkem není formální dohoda. MZe pak reagovalo vyjádřením, že s komisí dojednalo a odsouhlasilo maximální využití lhůty pro likvidaci krav, které jsou určeny k utracení po zjištěném případu nákazy. Jedná se o dobu tří měsíců, která odpovídá statistickému průměru doby laktace u krav v kohortě zařazených. Prodloužení této lhůty je předmětem dalších konzultací s EK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *