01.10.2002 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porovnání účinnosti stájové vakcíny proti vakcíně komerční Gletvax inj. ad us. vet.

Porovnání účinnosti stájové vakcíny proti vakcíně komerční Gletvax 6 inj.

V době, kdy sílí polemika o významu a efektivnosti používání stájových vakcín, jsme náhodně v jednom chovu, který se po konzultaci s veterinárním lékařem rozhodl používat vakcínu Gletvax 6 inj. ad us vet., sledovali situaci po použití této vakcíny pro porovnání její klinické a následné ekonomické efektivnosti proti vakcíně stájové, která v daném chovu byla bez výrazného výsledku již delší dobu používána.
Zmíněná polemika o významu používání stájových vakcín je vedena zejména z pohledu kvalitativně i kvantitativně nejasného nebo neznámého obsahu vakcíny a tím i bez jeho garance, jakož i bez garance stejnorodosti a obsahu v dané šarži či různých šaržích. U těchto výrobků není rovněž známa jejich stabilita v čase. Není ověřována jejich účinnost, ať již dokládaná pro potřeby registračního řízení (stájové vakcíny nepodléhají žádnému schvalovacímu procesu), ani následněv rámci pharmacovigilance a není prověřována bezpečnost přípravku. Rovněž i okamžitá dostupnost stájové vakcíny není ideální, neboť je nutno počítat s obdobím několika týdnů nutných pro výrobu vakcíny ve srovnání s vakcínou komerční, která je obvykle skladem v dostatečném množství.
Otázkou tedy zůstává, zda v situaci, kdy má veterinární lékař možnost k výběru celou řadu registrovaných výrobků (tedy výrobků prověřených nejen státní autoritou, ale i praktickými výsledky z jejich používání), je nutné volit použití vakcíny stájové. Domnívali jsme se, že důvodem pro používání stájové vakcíny pak tedy musí být její vyšší účinnost a příznivější ekonomický dopad jejího použití.

Popis chovu
Sledování bylo prováděno v užitkovém chovu prasat. Velikost chovu je 1200 prasnic. Prasnice z porodny přecházejí na individuální stání, na kterém zůstávají po dobu 3 týdnů od připuštení. Selata jsou odstavována ve věku 28 dní. Běhouni jsou ustájeni do stáří 3 měsíců (váhy cca 30 kg) v sekcích po 20 zvířatech v hale pro 1100-1200 jedinců. Ve stáří 3 měsíců jsou převedeni běhouni do kategorie žír, kde je v jedné hale naskladněno 900 zvířat a jsou zde umístěni v sekcích po 8 - 10 zvířatech do ukončení výkrmu.
Stání jednotlivých kategorií zvířat jsou pro vykreslení celé situace následujícího typu: pro jalové a březí prasnice 1/3 rošt +2/3 pevné stání; pro individuálně ustájené prasnice pevné stání; pro prasnice v porodně pevné; pro běhouny i žír je kombinované rošt a pevné stání.
Nákazová situace
V chovu je diagnostikována izosporóza sajících selat a průjmy sajících selat, za jejichž původce byli označeni Clostridia typu A a E-coli. U starších selat v kategorii žír jsou diagnostikovány respirační problémy, za jejichž původce byla určena mykoplazmata. Respirační problémy se objevují již v 7 týdnu stáří.
Používaný zooveterinární program
V dané době používaný preventivně terapeutický program byl následující:
Prasnice byly vakcinovány:
 Autovakcínou proti průjmovým onemocněním sajících selat způsobených diagnostikovanými kmeny clostridií a E.coli
 Autovakcínou proti respiračním onemocněním způsobených diagnostikovanými kmeny Actinobacillus, Pasteurella a Bordetella
Selatům byla nabízena:
 Autovakcína proti respiračním onemocněním způsobených diagnostikovanými kmeny Mykoplazma a Streptococcus
 Preventivní aplikace perorálního antikokokcidika
 Preventivní aplikace železa
Běhounům byla nabízena:
 Preventivní aplikace josamicinu (proti mykoplazmám) po dobu 14-21 dní v medikované směsi ihned po naskladnění
 Vakcinace proti července ve věku 2 měsíců

Žír byl vakcinován:
 Autovakcínou proti respiračním onemocněním způsobených diagnostikovanými kmeny Actinobacillus a Pasteurella typu A

Aplikační program vakcín používaných u prasnic
Prasničky nebo prasnice byly vakcinovány autovakcínou proti respiračním onemocněním 5 týdnů před porodem s následujícím boosterem 3 týdny před porodem v případě primovakcinace. Před dalším porodem byla prasnice vakcinována pouze 3 týdny před porodem.
Autovakcínou proti průjmovým onemocněním sajících selat byly vakcinovány prasničky nebo prasnice 4 týdny před porodem s následujícím boosterem 2 týdny před porodem v případě primovakcinace. Před dalším porodem byla prasnice vakcinována pouze 2 týdny před porodem.
Aplikační program sledovaných vakcín
V našem sledování byla jak komerční vakcína Gletvax 6 inj. ad us. vet., tak stájová vakcína proti průjmovým onemocněním sajících selat, podávána dle výše uvedeného schématu, tedy: prasničky nebo prasnice 4 týdny před porodem s následujícím boosterem 2 týdny před porodem v případě primovakcinace a před dalším porodem byla prasnice vakcinována pouze 2 týdny před porodem.

Výsledky
Výsledky sledování si dovoluji z důvodu přehlednosti, stručnosti a jednoduchosti uvést v Tabulce 1.

Diskuze
Porovnánávání účinnosti probíhalo při odstavu selat do kategorie běhounů. Výsledky jsou uvedené v tabulce, z které je patrná účinnost porovnávaných zdravotních opatření.
Nejúčinnější se jeví používání Gletvax 6 s perorálním antikokcidikem, které vysoce průkazným způsobem snížilo úhyn selat na porodně. Toto snížení bylo minimálně o 6%, což při průměrné porodnosti 9,28 selat na prasnici a vrh představuje 0,56 selete navíc.
Při nákladu daného chovu CZK 700 na sele a nákladu na komerční vakcinaci cca CZK 100 činí navýšení produkčního zisku CZK 292 na prasnici.
Za předpokladu 2 600 vrhů v daném chovu ročně je možno vyprodukovat 1 450 selat navíc a tedy zpeněžit o 1 450 výkrmových prasat víc.
Použití stájové vakcíny s perorálním antikokcidikem rovněž snížilo úhyn selat na porodně oproti kontrolní skupině prasat. Toto snížení bylo o 2,5%, což při průměrné porodnosti 9,28 selat na prasnici a vrh představuje 0,23 selete navíc.
Při nákladu daného chovu CZK 700 na sele a nákladu na vakcinaci stájovou vakcínou cca CZK 30 činí navýšení produkčního zisku CZK 131 na prasnici.
Za předpokladu 2 600 vrhů v daném chovu ročně je možno vyprodukovat 603 selat navíc a tedy zpeněžit o 603 výkrmových prasat víc.
Závěr
Z uvedeného sledování jasně vyplývá podpora myšlenky (strategie) používání klinicky laboratorně, jakož i prakticky ověřených vakcín.
V uvedeném sledování byl přímý přínos komerčně vyráběné vakcíny Gletvax 6 inj. ad us. vet. (Schering Plough Animal Health) proti stájové vakcíně v produkčním zisku na prasnici o CZK 161 vyšší a chovu byla nabídnuta produkční výhoda 847 výkrmových prasat ročně navíc.
Kromě tohoto přímého ekonomického dopadu jsou s tímto výsledkem produktu Gletvax 6 inj. ad us. vet. jistě spojeny další, v tomto sledování finančně nevyčíslené úspory, jako menší spotřeba lidské práce, menší potřeba další doprovodné symptomatické léčby selat (často se setkáváme se skutečností, že prasnice jsou vakcinovány proti průjmovým onemocněním sajích selat a selata jsou ve 2-3 týdnu jejich věku navíc ‚přeléčena‘ ATB pro výskyt “nespecifických” průjmů), vyšší hmotnost selat při odstavu a následně kratší doba výkrmu, vyšší průměrný denní přírůstek zcela zdravých selat, jakož i vyšší konverze krmiva. Tyto úspory jsou ověřeny dalšími sledováními a praktickými zkušenostmi veterinárních lékařů a farmářů používajících naši vakcínu. Dovolte mi, abych pro úplnost uvedl příbalovou informaci Gletvax 6 inj. ad us. vet. v Příloze 1.
Na závěr lze říci, že Schering-Plough Animal Health Vám může se vší vážností nabídnout velmi efektivní (možná i nejefektivnější) kombinovanou vakcínu proti nekrotické enteritidě a enterální koliinfekci sajících selat, neboť obsahuje celobuněčné kultury Cl. perf.+ -toxoid + -toxoid spolu s E. coli fimbrilárními antigeny K88 ab/bc, K99 a 987P. Tato kombinace vyšla v klinickém sledování vedeném v Dánsku jako nejefektivnější v ochraně před průjmy u sajících selat a naše sledování v praxi a zkušenosti kolegů potvrzují toto zjištění.
Vaše případné další dotazy rádi zodpoví reprezentanti Schering-Plough Animal Health, kteří jsou k dispozici na obvyklých kontaktech. Rovněž je Vám k dispozici na požádání zmíněná dánská klinická studie.

MVDr. Jan Němec
MVDr. Viktorie Sieberová
Schering Plough Animal Health
viktorie.sieberová@spcorp.com
603 875 524

Příloha 1.

Gletvax 6 inj. ad us. vet

Složení:
E.coli
antigeny K88ab, K88ac minimálně 100 jednotek od každého kmene
K99 minimálně 100 jednotek
987P minimálně 100 jednotek
Clostridium perfringens
toxoidy
, TypB minimálně 225 TCP jednotek
, TypC minimálně 125 TCP jednotek
Celkem minimálně 300 IU
, TypD minimálně 300 TCP jednotek
Celkem minimálně 240 IU
Algeldrati suspensio
Natrii chloridum crudum
Formaldehydi solutio 35%
Thiomersalum ad 5ml (1 dávka)
Charakteristika:
Tekutá vakcína s možným výskytem malého množství sedimentu, který se snadno rozptýlí po roztřepání.
Po vakcinaci prasnic nebo prasniček je nastolena ochrana selat proti neonatální kolibacilóze způsobené E.coli kmenem K99 a nekrotické enteritidě novorozených selat vyvolané Cl. perfringens typem C.
Imunokinetické údaje:
Specifické protilátky vytvořené po vakcinaci prasnic a prasniček jsou přenášeny kolostrem a mlékem a chrání selata před onemocněním neonatální kolibacilózou a nekrotickou enteritidou novorozených selat.
Indikace:
Ochrana proti neonatální kolibacilóze selat a nekrotické enteritidě novorozených selat.
Nežádoucí účinky:
Jako u všech vakcín je možnost vzniku ojedinělé hypersenzitivní reakce. V takových případech je nutné bez prodlení zahájit požadovanou léčbu. Tato představuje aplikaci adrenalinu.
Interakce:
Nejsou popisovány žádné případy interakcí.
Přesto doporučujeme neaplikovat jinou vakcínu 14 dní před a po použití přípravku.
Dávkování:
5ml pro prasnici nebo prasničku.
Primovakcinace sestává ze dvou aplikací:
1. dávka při připuštění nebo v případě potřeby kdykoli více jak 6 týdnů před porodem
2. dávka 2 týdny před předpokládaným porodem
Následné použití přípravku:
U dříve vakcinovaných prasnic postačuje jedna dávka přípravku GletvaxTM 6 inj. 2 týdny před předpokládaným porodem
Způsob aplikace:
Aplikace se provádí subkutánně nejlépe za ucho zvířete
Před použitím přípravek pečlivě protřepat.
Upozornění:
Vakcinujte klinicky zdravá zvířata
K aplikaci používejte pouze sterilní materiál a aplikaci provádějte přes suchou, čistou a asepticky ošetřenou kůži.
Nespotřebovanou vakcínu zlikvidujte tentýž den.
Nepoužitý materiál zlikvidujete předepsaným způsobem.
Způsob uchování:
Při teplotě 2-8 st.C
Chraňte před světlem a mrazem.
Balení
50ml pružná plastová láhev
Ochranné lhůty:
Přípravek je bez ochranných lhůt.
Použití, expirace:
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Doba použitelnosti je 18 měsíců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down