Portugalsko se zbaví embarga na hovězí

Vzhledem k vysokému výskytu tzv. nemoci šílených krav (BSE) zakázala v listopadu 1998 Evropská unie Portugalsku vyvážet živý skot a masné hovězí výrobky. Téměř po šesti letech se Brusel rozhodl embargo zrušit. Rozhodnutí bude platit od zveřejnění v úředním věstníku v příštích týdnech.

Zrušit embargo na portugalské hovězí navrhl David Byrne jako komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů. Ovšem až poté, co veterinární inspekce letos v únoru potvrdila, že Portugalci plně uplatňují pravidla, která unie přijala v roce 2001. Portugalsko vyvinulo značné úsilí, aby zvládlo situaci s BSE, za což bude moci podle Byrneho sklidit odměnu v podobě pokračování obchodu.
Komise navrhovala zrušit embargo již v roce 2001, ale rozhodnutí zvrátila Francie před Evropským soudním dvorem. Nyní rozhodnutí přijal příslušný výbor EK, v němž jsou zastoupeny i všechny členské země.
Dosavadních 14 případů BSE v České republice je podle Státní veterinární správy ČR malé množství v porovnání s ostatními zeměmi, kde jde o desítky, popřípadě stovky případů, v Británii dokonce tisíce nakažených kusů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *