Poškození jícnu při podávání léků

Poškození jícnu pravděpodobně způsobené klindamycinem: 5 případů koček. Poškození jícnu v důsledku podávání léků je běžnou klinickou diagnózou u lidí s normální funkcí jícnu.

Bylo popsáno více než 70 léčiv a více než polovina všech případů je způsobena antibiotiky. V patogenezi je zásadní nesprávné požití vedoucí k prodlouženému setrvání léčiva v jícnu. V tomto článku je popsáno pět případů koček s poškozením jícnu suspektně po podání klindamycinu, klinické příznaky, léčba a vývoj. U koček se postižení jícnu popisuje zejména v souvislosti s aplikací doxycyklinu. U lidí je také klindamycin považován za možnou příčinu. Tato práce je první zprávou o pravděpodobném poškozujícím vlivu klindamycinu na jícen koček. Měla by tak upozornit kliniky na tento problém a ti by pak měli uvažovat o modifikaci podávání tohoto léčiva.*

BEATTY, J.A., SWIFT, N., FOSTER, A.J., BARRS, V.R.D. Suspected clindamycin-associated oesophageal injury in cats: five cases. J Feline Med Surg 2006;8:412-419.

Podrobnější informace jsme pro Vás připravili do srpnového čísla časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *