31.10.2007 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinářská komora nesouhlasí s návrhem podpor na příští rok

Zemědělský výbor chce posílit podporu potravinářů.

Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny chce při projednávání rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok získat víc peněz na podporu potravinářství. Návrh podpor na rok 2008 kritizuje Potravinářská komora, podle níž mají klesnout národní dotace zpracovatelům na 190 milionů korun z letošních 310 milionů. Na propagaci značky kvalitních potravin Klasa není vyčleněno nic.
Posílit by potřebovaly i národní dotace zpracovatelů, ale zda se podaří najít dalších 100 až 110 milionů korun, předseda výboru podle svého vyjádření zatím říci nemůže. Stát vyjadřuje podporu bezpečnosti potravin či inovacím, v podporách pro potravináře se ale škrtá. Kvůli chybějícím zdrojům na propagaci značky Klasa v příštím roce mohou zčásti přijít vniveč i prostředky dosud vynaložené. Například letos to je asi 200 milionů korun, loni zhruba 240 milionů.
Celková podpora agrárního sektoru je na příští rok plánována na zhruba 40 miliard korun. Z toho pro potravináře je určeno asi 1,2 procenta.
Podle návrhu schváleného vládou má rozpočet ministerstva zemědělství v příštím roce vzrůst na 49,14 miliardy korun proti letošním 46,9 miliardám korun. Z EU byl schválen vyšší rozpočet, úřad ale dostane méně národních prostředků než letos. Podle dřívějšího vyjádření MZe tak bude chybět na některé provozní výdaje, ale i podpory. Například na národní agrární dotace bylo zatím na příští rok přiděleno 950 milionů korun proti letošním 1,29 miliardy Kč.
K podpoře zpracovatelů ale ministerstvo již dříve uvedlo, že mohou čerpat také dotace z Programu rozvoje venkova. V nynějším druhém kole příjmu žádostí je na přidávání hodnoty zemědělským a potravinářským produktům určeno téměř půl miliardy korun. Návrh státního rozpočtu na příští rok prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, příští týden bude projednáván znovu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down