06.12.2017 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinářská komora podpořila rušení sankcí proti Rusku

Potravinářská komora ČR žádá ukončení sankcí Evropské unie proti Rusku, její zástupci se obávají zrušení embarga na dovoz potravin, které v roce 2014 Rusko zavedlo.

 

Vývoz mléčných výrobků se po zavedení embarga do Ruské federace propadl. Podle Potravinářské komory dosáhla ztráta mlékárenského průmyslu za tři roky trvání sankcí miliardy korun. Na jednání v Rusku své zástupce nemá. Podle údajů ministerstva zemědělství celkový agrární vývoz do Ruska z ČR oproti roku 2013 nepoklesl. Z údajů Potravinářské komory vyplývá, že za období leden - prosinec 2013 činil objem vývozu mléka a mléčných výrobků z ČR do Ruské federace celkem 238 milionů korun, za období leden - červen 2014, tj. za půl roku, činil tento objem již 188 miliónů korun a rostl zejména vývoz sýrů a sušeného mléka.

Ztráty přímých exportérů v mlékárenském sektoru dosáhly podle komory v roce 2014 až 350 milionů korun, a vedlejší dopady byly ještě vyšší, především pokles výkupní ceny mléka, který i prostřednictvím krizových balíčků řešila Evropská unie, včetně českého ministerstva zemědělství. V následujících letech činila ztráta tohoto odvětví okolo 400 milionů korun ročně. Investice na ruském trhu jsou nízké, české výrobce nahradí dodavatelé z jiných produkčních oblastí. Vzhledem k tomu, že žádné české mlékárenské společnosti se nepodařilo uvedenou ztrátu doposud výrazněji snížit a Rusko nahradit jiným exportním teritoriem, jeví se ukončení ruských sankcí vůči České republice z pohledu potravinářů velmi vítaným krokem.

Podle zdrojů ministerstva zemědělství činil celkový agrární vývoz do Ruska z naší republiky 2,45 miliardy korun v roce 2013, o rok později 2,96 miliardy korun. V roce 2015 klesl na 2,35 miliardy korun, loni 2,56 miliardy korun. V letošním roce za tři čtvrtletí 1,9 miliardy, podobně jako loni ve stejném období. Z České republiky nesmí být do Ruska převáženy mléčné výrobky, zelenina, maso, drůbež a ryby. Rusi mají stále větší zájem o české zemědělské technologie, například v chovu ryb. Vývozní potenciál spočívá také genetických zdrojích chmele a piva. Vývoz piva je vyšší, v loňském roce se dodávky pohybovaly v ceně 374 milionů korun, v letošním roce do konce září kolem 337 milionů korun. Český stát se dlouhodobě snaží o podporu agrárního obchodu s Ruskou federací.

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down