06.11.2017 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinové banky

V příštím roce by mělo ministerstvo zemědělství na dotace pro potravinové banky opět vyčlenit 30 milionů korun. Letos jejich provozovatelé vyčerpali 29,8 milionu. V loňském roce, kdy se peníze takto přerozdělovaly poprvé, získaly potravinové banky 23 milionů korun.

Ministerstvo usiluje o to, aby potravinové banky spadaly pod veřejnou službu, pak by je mohl stát více podporovat. Banky by měly zajištěný stálý zdroj financí. Potravinové banky očekávají příštím rokem trojnásobný větší příjem potravin. Podle novely zákona o potravinách budou obchodní řetězce nabízet bankám nezávadné výrobky, které vyřazují z prodeje.

V loňském roce dostaly banky 1200 tun potravin. Letos očekávají dvojnásobné množství (České federace potravinových bank). V České republice je 14 potravinových bank. Na podzim budou hodnotit výsledky podzimní národní potravinové sbírky. Podle novely zákona o potravinách budou obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních nabízet nezávadné vyřazené potraviny potravinovým bankám zdarma. Novelou zákona o potravinách se zabývá také Ústavní soud. Skupina 25 senátorů podala návrh na zrušení části novely. Povinnost darovat potraviny považuje soud za zásah do vlastnických práv a vadí jim desetimilionová pokuta, kterou zákon stanovuje.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down