13.03.2009 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potraviny nového typu

Předmětem kontroly SZPI

Pokrok ve vědeckém výzkumu, vývoj inovací a konečně i globalizace způsobily, že se na evropském trhu začaly objevovat potraviny, na které nebyli spotřebitelé dosud zvyklí. Evropská unie již v roce 1997 stanovila postup schvalování těchto potravin nového typu před jejich prvním uvedením na trh. U každé potraviny musí odborníci nejprve posoudit, zda je bezpečná a jaký vliv by mohla mít na výživu člověka. Ve výsledku může Evropská komise definovat podmínky použití a označování potraviny. Tyto potraviny nového typu jsou předmětem kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Potravinami nového typu jsou potraviny získané z exotických rostlin či živočichů, které se u nás dříve nekonzumovaly, nebo suroviny, které byly vyrobeny za použití netradičních výrobních technologií, jež výrazně ovlivňují jejich strukturu a složení. Patří sem i potraviny složené z mikroorganismů, izolované z různých hub a řas, popřípadě potraviny se záměrně modifikovanou molekulární strukturou. Škála těchto potravin může sahat od exotického druhu ovoce přes jedlý hmyz až po potraviny vyrobené nanotechnologií.
Mezi schválenými potravinami či surovinami nového typu lze v současnosti najít například dužninu plodů baobabu, rafinovaný olej ze semen hadince jitrocelovitého, mléčné výrobky s přídavkem rostlinných sterolů, bramborovou bílkovinu, ovocné výrobky pasterované vysokým tlakem nebo tahitskou šťávu noni, která se získává z plodu rostliny Morinda citrifolia. Se štávou noni se pak mohou setkat i čeští spotřebitelé v podobě doplňků stravy.
Naopak zamítnut byl prášek z jeleního paroží, ořechy Nangai nebo vejce divokých ptáků obohacené jódem. Velmi diskutovanou potravinou nového typu jsou sušené listy rostliny Stevia rebaudiana, které by mohly sloužit jako přírodní sladidlo. Evropská komise však v roce 2000 tuto rostlinu jako potravinu nového typu nepovolila, neboť nebyly předloženy dostatečné důkazy o její bezpečnosti. Ačkoliv v současnosti komise řeší již druhou žádost o povolení vztahující se k této rostlině, stále platí, že tuto rostlinu nelze využívat pro potravinářské účely.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down