31.05.2010 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potraviny se dostávají ke spotřebitelům různými cestami

SZPI provedla kontrolu na reklamní akci

Dnes se potraviny běžně prodávají v trafikách, drogériích, v prodejnách s oblečením, prostřednictvím internetu nebo na nejrůznějších prezentačních akcích. Mnohdy jsou potraviny nabízeny zdarma, například v rámci reklamní akce nebo jako pozornost k zakoupenému zboží. I takové potraviny však musí splňovat požadavky právních předpisů, hlavně pokud jde o hygienu či bezpečnost potravin.
Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce například nedávno provedli kontrolu na organizované výletní akci v Českém Šternberku, která byla spojená s prezentací domácích spotřebičů. Letáčky lákající na tuto akci slibovaly účastníkům kromě výletu také oběd a kilo uzenin zdarma. Inspektoři na místě zjistili, že výletníkům, povětšinou se jednalo o seniory, měla být skutečně rozdána balení odkrojků Vysočiny. Balení uzenin byla uložena na zrezlých a špinavých podlahách zavazadlových prostor dvou autobusů, se kterými byli účastníci na akci přivezeni. Ačkoliv výrobce uzenin na obale uváděl, že salámy musí být skladovány do pěti stupňů Celsia, naměřili inspektoři v zavazadlovém prostoru až devatenáct stupňů.
Kvůli nevhodným podmínkám skladování inspektoři všechny nalezené uzeniny na místě zakázali. Jednalo se o více než dvě stě dvacet kilo potravin. Z dodacích listů a od samotných řidičů se inspektoři také dověděli, že na předešlé akci bylo již obdobným způsobem rozdáno téměř 250 kilogramů uzenin. Podle zástupce organizátora této akce budou na příště autobusy vybaveny přenosným chladicím zařízením.
Skladovací teploty deklarované na obalech potravin jsou závazné pro všechny prodejce. Spotřebitelé sami by se také měli zajímat o to, jakým způsobem jsou potraviny skladovány, v jakých teplotách a za jakých hygienických podmínek. Tím spíše jedná-li se o rychle se kazící potraviny, jakou jsou mléčné a masné výrobky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down