24.11.2008 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potraviny živočišného původu z členských zemí EU se také kontrolují

Polské potraviny nesplnily jakostní ukazatele a byly vráceny výrobci

Jako příklad může sloužit dne 18. 11. Krajskou veterinární správou pro Pardubický kraj vyřešený případ hluboce zmrazených prsních řízků, které obsahovaly nepovolené množství vody – zásilka o hmotnosti 2 592 kg, byla vrácena zpět výrobci do Polska.

Veterinární inspektoři KVS pro Pardubický kraj provedli u českého prodejce kontrolu dne 16. 10., a to na základě stížnosti postoupené Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Odebrané vzorky hluboce zmrazeného kuřecího masa vyšetřili ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě s výsledkem, že fyzikálně chemické parametry nevyhovovaly nařízení Komise č. 543/2008, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady č. 1234/2007, pokud jde o obchodní normy pro drůbeží maso. Po dohodě bylo veškeré pozastavené zboží dne 18. 11. vráceno výrobci.

Podobný případ lze zmínit ze Středočeského kraje, kde krajská veterinární správa nařídila dne 18. 11. vrátit zpět do země původu 513 000 vajec. Šlo o polského producenta, v zásilce jehož vajec jich bylo více než 50 % znečištěných zejména trusem, popřípadě vyteklým žloutkem. Šlo o prokazatelné nesplnění jakostních ukazatelů.

I na odhalování takovýchto případů nedodržování předpisů se zaměřují orgány státního veterinárního dozoru. A podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, je vhodné, zejména ve výše uvedeném případě ocenit fungující spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down