27.08.2008 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potvrzený třetí případ bluetongue

Virologické vyšetření potvrdilo nákazu mladého býčka

Původně byly při běžném monitoringu protilátky proti tomuto viru objeveny u dvou býčků, nyní po provedení virologického vyšetření se však nákaza katarální horečky ovcí potvrdila i u mladého býčka na Chebsku. Jedná se tak o třetí potvrzený případ na českém území, a to ve stejném regionu. První případ byl zjištěn na konci roku 2007 a druhý na začátku letošního. Jelikož šlo o případ na stejném území, pásma vymezená okolo předchozích ohnisek se nemění.
Vyšetřování skotu, ovcí a koz probíhá na celém území ČR průběžně. V současné době probíhá nouzová vakcinace, která může zabránit dalšímu šíření tohoto závažného onemocnění. Vakcinováno bude 1,5 milionu kusů zvířat, z toho 1,2 milionu skotu a 300 000 ovcí a koz.
První případ katarální horečky ovcí v rámci EU byl potvrzen v Nizozemsku v roce 2006 u ovcí na čtyřech farmách v provincii Limberg nedaleko hranic s Německem a Belgií. V roce 2007 byla katarální horečka zjištěna také v Belgii, Německu, ve Španělsku, Francii, Velké Británii, v Itálii, Lucembursku, Dánsku, Nizozemsku a ve Švýcarsku. V ČR se nemoc vyskytla v lednu 2008 na farmě Starý Rybník ve Skalné u Chebu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down