27.02.2007 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pověst českého medu trpí

Čeští včelaři nejsou spokojeni s kvalitou dováženého medu v obchodní síti.

Podle výzkumů splňuje kvalitativní normy jen každý šestý med dovážený do ČR ze světa, zatímco české medy prošly testy bez jediné výjimky. Lidé ale při nákupu nerozlišují zemi původu, a prodej nekvalitního medu tak vrhá špatné světlo na domácí včelaře. Navíc snižuje zájem lidí o med obecně.
Ve Výzkumném ústavu včelařském byl analyzován med od malých českých producentů a med z obchodní sítě. Z domácích medů uspělo 100 procent, ze 75 vzorků z obchodů splnilo kvalitativní normy jen 16 procent.
Podle statistik včelařů se do ČR dováží nejvíce medu z Jižní Ameriky, především z Argentiny a Brazílie. Velkými vývozci medu jsou také Mexiko nebo Indie. Dovoz je nákladný, a tyto medy nejsou o moc levnější než domácí, lidé ale přesto dávají ceně přednost. Často si pak stěžují, že je med plný vody nebo není zkrystalizovaný. Medy dovážené ze zemí mimo EU často obsahují také rezidua antibiotik proti včelímu moru, což je v ČR zakázáno.
V obchodní síti se vyskytují i nekvalitní medy domácí produkce. Inspekce odebrala vloni přes sto vzorků medu, jakostním požadavkům nevyhověla zhruba polovina z nich. Vzorky byly vytypovány podle zkušeností z minulých let, byly mezi nimi i medy vyrobené v ČR nebo zemích EU. Med je velmi sledovanou komoditou a inspekce za nezákonný prodej ukládá ve správním řízení až stotisícové pokuty.
Státní veterinární správa může na rozdíl od SZPI kontrolovat jen domácí výrobny medu a takzvaná místa určení, tedy sklady firem distribuující dovážený med. V roce 2004 bylo vráceno přes Německo zpět do Číny více než deset tun nekvalitního medu. Firma pak med přestala dovážet úplně.
V Čechách se vyprodukuje 9000 tun medu ročně, z toho 3000 tun se vyváží do zahraničí, nejčastěji do Německa. Průměrný Čech podle údajů svazu včelařů spotřebuje za rok kolem půl kilogramu medu. Ve vyspělých západních zemí jako Německo nebo Švýcarsko je to až třikrát tolik.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down