Povinné označování původu masa v EU?

Česká republika se k návrhu povinně označovat původ masa a masných výrobků na obalu staví obezřetně. Preferuje povinný údaj o adrese posledního zpracovatele či výrobce masného výrobku.

 

 

 

Pro spotřebitele je to důležitá věc, ale přepravou po EU se tento návrh komplikuje a na etiketě by mohla nakonec zůstat nepřehledná změť údajů. Také ostatní země unie se shodují spíše na posilování kontrol než na zavádění dalších byrokratických opatření.

Zprávu o možnosti povinně označovat původ masa a výrobků z něj předložila členským zemím Evropská komise. Evropský parlament komisi v lednu požádal, aby takové zveřejňování bylo povinné. Europoslanci tak reagovali na loňský celoevropský skandál s nepřiznaným koňským masem v pokrmech, které jejich výrobci vydávali za hovězí.
Podle Evropské komise jsou v zásadě možné tři varianty. Kromě zachování stávajícího dobrovolného označování je možné značení „výrobek původem z EU“ nebo v nejpřísnější variantě povinné zveřejňování konkrétní členské země. Pro zhruba 90 procent zákazníků je původ masa při rozhodování o nákupu důležitý, po ceně a kvalitě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *