25.09.2019 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povinnost vakcinovat psy proti vzteklině je dána zákonem

Veterinární zákon jednoznačně a bezpodmínečně ukládá chovatelům psů povinnost je mít očkované proti vzteklině.

Potvrzení o vakcinaci zanese praktický veterinární lékař do petpasu nebo do očkovacího průkazu psa, a to včetně informace o použité vakcíně a její účinnosti (může být jeden až tři roky). A od 1. ledna příštího roku Veterinární zákon stanovuje, že má-li být potvrzení vakcinace platné, musí být pes nezaměnitelně identifikován.

Jak bude tato záležitost kontrolována, je zatím ještě předmětem jednání. Nicméně jedno je jisté: čipy budou aplikovat veterinární lékaři. Pes může být očipován při samotné vakcinaci, popřípadě kdykoli jindy, nicméně vždy platí, že aby bylo očkování proti vzteklině úředně platné, musí být pes označen čipem či čitelným tetováním. Toto pravidlo začíná platit od 1. ledna 2020! (Označení psa tetováním se pro tyto účely uznává jen v případě, že bylo provedeno před 3. červencem 2011.)

 

Podle Radky Vaňousové, prezidentky Komory veterinárních lékařů, není tedy nutnou podmínkou pro vakcinaci proti vzteklině nejprve čipovat psa. I po 1. lednu 2020 může veterinární lékař naočkovat proti vzteklině i psa, u něhož chovatel bude čipování odmítat; Veterinární zákon mu to nezakazuje. Zákonná povinnost nezaměnitelné identifikace psa je na straně chovatele. Každopádně každý chovatel by měl pamatovat na to, že není-li pes nezaměnitelně označený (tzn. očipovaný či tetovaný s datem tetování před 3. červencem 2011), přestane být jeho vakcinace po 1. lednu 2020 úředně platná!*

 

Josef Duben

PR KVL

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down