02.07.2009 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povodně způsobily zemědělcům škody za 200 milionů Kč

Povodeň znehodnotila také potraviny živočišného původu

Agrární komora odhaduje, že povodně zemědělcům způsobily škody kolem 200 milionů korun. Poškozeno bylo kolem 40.000 hektarů zemědělské půdy, 500 hektarů bylo zcela zničeno. Podle odhadů Ústřední povodňové komise pravděpodobně přesáhnou škody, které způsobily v uplynulých dnech záplavy na jihu Čech a na severní a střední Moravě, sumu 5,6 miliardy korun.
Rolníci obdělávají kolem 3,5 milionu hektarů půdy. Zasaženo povodněmi bylo tedy více než procento polí, což by nemělo výrazně ovlivnit letošní úrodu.
Zemědělci zejména kvůli suchu, které panovalo v době jarního zrání obilí, přesto očekávají zhruba o deset procent nižší úrodu než před rokem. Nynější deštivé počasí zřejmě posune hlavní část žní z první do druhé červencové dekády.
Povodeň znehodnotila také potraviny živočišného původu, například kolem 1,5 tuny masa a masných výrobků.
Agrární komora chce pro pomoc zemědělcům založit zvláštní bankovní konto. Účet by mohl fungovat od 3. 7.
Současné povodně jsou hodnoceny jako třetí nejhorší v novodobých dějinách státu po záplavách v letech 1997 a 2002. Od 24. června, kdy intenzivní deště zvedly vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy postupně zasáhly Olomoucký, Jihočeský, Zlínský a Královéhradecký kraj. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko a Strakonicko.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down