25.06.2002 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na dovozy zvířat

Při cestách na dovolenou je snad dostatečně známo, že se psem či kočkou není problémů tolik, jak by se na první pohled mohlo zdát. V mezinárodním očkovacím průkazu je třeba mít potvrzené očkování proti vzteklině ne mladší než měsíc a ne starší jednoho roku. Nemá chybět také potvrzení o klinickém vyšetření, které by nemělo být starší než 72 hodin. Pro jistotu je však vhodné se optat, nevyžadují-li v zemi určení (či tranzitní zemi) nějaké další podmínky.

Co si ale počít, chce-li si turista nějaké zvíře dovézt? Každopádně se nevyplácí dovážet něco „načerno“. V případě, že jde o zvíře uvedené na seznamu CITES anebo o „pouhé“ turistické suvenýry vyrobené z takovýchto zvířat, vystavuje se turista nebezpečí, že mu bude všechno zabaveno, zaplatí pokutu a ještě může být pravomocně odsouzen.
CITES je Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících rostlin a živočichů a patří k ní právě zmíněný podrobný seznam živočichů a rostlin.
Takže, vyjíždí-li někdo do ciziny s úmyslem nějaké zvíře dovézt, musí požádat místně příslušnou veterinární správu, okresní nebo městskou, o stanovení podmínek pro dovoz, jejichž splnění musí potvrdit veterinární autorita země původu. Jde-li o „Citesové“ zvíře, musí mít člověk i povolení pro vývoz z příslušné země a také doklad o nabytí zvířete. A od nás ještě povolení z našeho ministerstva životního prostředí. A až zvíře přiveze do Čech, musí je zaregistrovat u příslušného okresního úřadu.
Není to nic jednoduchého, proto je lepší si nějaké cizokrajné zvíře zakoupit v obchodě u nás, a to je navíc i s určitou zárukou. Ovšem i zde je nutné u zvířete, které je na seznamu CITES, požadovat doklad o jeho nabytí.
Samozřejmé by mělo být, že při jakémkoli cestování s jakýmkoli zvířetem je třeba dbát na jeho dobrou pohodu, aby cestováním nestrádalo. To znamená větrat, napájet, nevystavovat ho teplotám vysokým, ale ani nízkým.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down