18.09.2002 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na potraviny ze zaplavených oblastí

Pracovníci jihočeského inspektorátu České zemědělské a potravinářské inspekce (ČZPI) zjistili případy prodeje závadných potravin z povodní, a to konkrétně v Písku, ve Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku, ve Strakonicích a v Českém Krumlově.

Dosud zjistili šest případů prodeje zaplavených potravin. Šlo o víno v krabicích i ve skle, minerální vody, ledový čaj v PET lahvích, kávu, marmelády, med, zpracované ovoce a zeleninu a několik druhů alkoholických nápojů. „Tyto potraviny byly evidentně ve styku se záplavovou vodou a nesměly tedy být uváděny do oběhu. Obaly nápojů byly omyté, bez etiket, pod uzávěry bylo zjištěno říční bahno, v některých případech byly korunkové uzávěry rezavé,"uvedla právnička jihočeské ČZPI Leona Mlčáková. „Za prodej jiných než zdravotně nezávadných potravin stanoví zákon pokutu až tři milióny korun. Hlavním cílem kontrol, které dále pokračují, však není postih obchodníků, ale ochrana spotřebitele; mají zajistit, aby do oběhu byly uváděny pouze zdravotně nezávadné potraviny," řekla.
„Pokud má spotřebitel pochybnosti o kvalitě potraviny, může se obrátit na náš inspektorát v Táboře. Naši pracovníci mu rádi poradí nebo na základě konkrétního podnětu či stížnosti provedou kontrolu," dodala Mlčáková. Kontroly budou pokračovat přibližně do 30. září. I po tomto datu však budou inspektoři potraviny, které se dostaly do kontaktu se záplavovou vodou, vyhledávat a jejich prodej postihovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down