09.04.2002 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor při vývozu na Slovensko

Státní veterinární správa ČR upozorňuje všechny, kdo chtějí vyvážet na Slovensko vepřové a drůbeží maso a výrobky z něj, na to, že musejí splnit podmínky, které Státní veterinární a potravinová správa SR (ŠVPS) minulý týden stanovila s platností od 5. dubna. Toto opatření Slovensko přijalo spolu se zákazem dovozu živého skotu a hovězího masa v návaznosti na stejný český zákaz platný od 4. dubna.

Zásadní omezení pro dovoz na Slovensko spočívají v tom, že dále nelze z ČR vyvážet k východnímu sousedovi jatečná prasata a drůbež ani produkty z nich pro lidskou spotřebu. V dopise ŠVPS se uvádí, že SR bude od ČR požadovat garance nepoužívání stimulátorů růstu ve finální fázi výkrmu prasat a drůbeže. Požadované garance vyjdou ve formě doplňků k veterinárním osvědčením pro dovoz jatečných prasat, drůbeže a produktů z nich, určených pro výživu lidí.
Slovensko totiž zakázalo, na rozdíl od členských zemí EU, používat při výkrmu jatečných zvířat i čtyři růstové stimulátory v EU povolené, které nemají navíc ochrannou lhůtu.
Nicméně Státní veterinární správa ČR je připravena certifikovat chovatelům, že ve svých chovech nepoužívají krmných směsí s růstovými stimulátory, a to za podmínky, pokud to věrohodně doloží, například dodacími listy od výroben krmných směsí.
Bez ohledu na tuto skutečnost dále upozorňujeme, že slovenská strana avizovala opatření, na jehož základě nebude možné do SR dovážet žádná jatečná zvířata (ani maso z nich), která byla krmena masokostními moučkami vyrobenými mj. též z těl uhynulých zvířat.
Obdobně i zde je SVS ČR připravena certifikovat, že chovatelé nepoužívají masokostní moučky vůbec, protože u nás se nevyrábějí odděleně moučky z kadáverů, to znamená pokud prokáží, že krmné směsi masokostní moučky neobsahují a jsou v nich nahrazeny například sójovou moučkou.
Josef Holejšovský, ústřední ředitel SVS ČR, je v jednání se svým slovenským protějškem, Dušanem Magicem, aby dosáhl toho, aby slovenské podmínky pro dovoz byly buď vtěleny do stávajících veterinárních osvědčení pro dovoz nebo vydány formou dodatku a jejich splnění u případných vývozů z ČR bylo možné certifikovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down