16.05.2002 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Práce přibývá, inspektorů ubývá

Klasická nepřímá úměra bohužel začíná platit v organizaci státního veterinárního dozoru. Přibývá kontrolních míst pro veterinární dozor v nově zřizovaných provozech obchodních řetězců, které mají své bourárny a zpracovny, a místně příslušné veterinární správy jsou žádány o „dohled“. Jak vyhovět, když počet inspektorů, kteří jsou k dispozici, nelze navyšovat bez přísunu mzdových prostředků.

A to přibudou zřejmě i další povinnosti – například dozor nad hodnocením masa systémem SEUROP, který byl rovněž přidělen Státní veterinární správě. Nemluvě o tom, že věkový průměr státních veterinárních lékařů je nad padesát let a za odcházející do důchodu se nedaří přijímat odpovídající náhradu.
Mladým není zrovna moc co nabídnout, nástupní plat je hluboko pod celostátním průměrem. Navíc je třeba si uvědomit, že nemalou část ze státního rozpočtu přidělených peněz padne na zajištění vícesměnného provozu na jatkách a v bourárnách a na pohraničních veterinárních stanicích.
Podle Josefa Holejšovského je možné, že by Státní veterinární správa mohla v budoucnu nesouhlasit s organizačním řádem takovýchto provozů, který by počítal s více směnami, popřípadě prakticky s neomezenou veterinární službou na hranicích. Zkrátka státní veterinární dozor může být jen takový, na jaký jsou peníze. Samozřejmě, že nikoli na úkor kvality, ale na úkor času, to znamená pouze v pracovní době.
Málokdo si také uvědomí, že veterinární správy zajišťují dozor na všech výstavách zájmových zvířat, psů, koček, holubů, králíků, samozřejmě hospodářských zvířat, na svodech zvířat i závodech, například dostizích.
Zajisté lze říci, že první cestou je posoudit všechna pracovní zařazení na všech místně příslušných veterinárních správách a také doufat, že se s přechodem na krajské uspořádání nějaké to pracovní místo ušetří. O všech eventualitách SVS ČR uvažuje a Josef Holejšovský na včerejší poradě všech ředitelů krajských pracovišť Státní veterinární správy na tento nastávající problém znovu upozornil s tím, že nebudou-li prostředky, bude nutné dozor omezit časově.
Jak se ukazuje, s krajským řízením pracovníků veterinárního dozoru neubude, se vzrůstajícími požadavky spojenými s větším důrazem na kvalitu a zdravotní nezávadnost potravin živočišného původu, bude nutné personálně tento dozor posílit. To bude ale možné tehdy, bude-li Státní veterinární správě navýšen počet pracovníků a budou-li přiděleny příslušné mzdové prostředky.
Důsledné uplatňování odborného hlediska při výkonu veterinárního dozoru, i když se to ne v každém případě podaří, přináší výsledky, při každé příležitosti inspekce z Bruselu úroveň našeho veterinárního dozoru vysoce hodnotí. Diplomatickou řečí hovoří, že náš systém veterinárního dozoru z kandidátských zemí považují za nejlepší a nejefektivnější. Jako tomu bylo opět při poslední dubnové inspekci.
Bylo by škoda, aby se kvůli nedostatku pracovníků z důvodu mála peněz veterinární dozor omezoval například jen na dobu od osmi do půl páté.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down