15.10.2009 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prasata z Polska u nás porážet nelze

V Polsku nebyl zahájen ozdravný program proti Aujeszkyho chorobě prasat

ČR je prostá Aujeszkyho choroby prasat, tuto situaci Evropská komise akceptovala a potvrdila naší republice, již před pěti lety. Při obchodování s prasaty musíme požadovat po dovozcích dodatečné garance. To znamená, že živá prasata k nám mohou pouze ze zemí této nákazy prostých, popřípadě ze zemí, kde je uskutečňován ozdravný program proti Aujeszkyho chorobě.
V uplynulých dnech jsme tyto garance uplatnili v případě Polska. Byl totiž zájem dovézt živá prasata a porazit je na českých jatkách. V loňském roce takovýto obchod byl uskutečněn s tím, že Státní veterinární správa ČR sdělila polské straně, že napříště musí potvrdit, zda provádí ozdravný program proti Aujeszkyho chorobě prasat. To znamená, že má situaci pod kontrolou.
Jelikož jsme dosud neobdrželi odpovídající sdělení, tj. že v Polsku byl ozdravný program zahájen, nepovolili jsme odtud obchod s živými prasaty. Samozřejmě by tento postup byl uplatněn vůči kterékoli jiné zemi, která by námi požadované nebyla s to doložit.
Smyslem a cílem státního veterinárního dozoru je dbát na zdraví zvířat i lidí. To znamená nákazovou situaci stále zlepšovat a dosažené statusy udržet. Samozřejmě je cílem i napomáhat obchodu, ovšem za legislativou daných podmínek.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down