14.03.2003 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prase bez čísla už nebude možné potkat

Každé prase v české republice nemusí mít sice osobní identifikační číslo, to musí mít veškerý skot, a též každý hospodářsky chovaný přežvýkavec, musí mít ale označení na původ chovu. To znamená, že musí být označeno tak, aby bylo zřejmé, ze kterého chovu pochází.

Veškerý skot musí být u nás označený od dubna 2001, od října 2001 se tato povinnost týká všech koní a od dubna 2002 nabyla účinnosti opatření, že musejí být označovány individuálními čísly ovce, kozy, běžci a farmově chovaná zvěř od října 2002, prasata pak jen kódem hospodářství. Takže z dnešního hlediska nic nového.
Skot se označuje velkými plastikovými ušními známkami. Koně dvěma způsoby, a to buď slovním a grafickým popisem plus stanovením genetického typu, nebo slovním a grafickým popisem plus výžeh. Pro ovce a kozy jsou určeny též ušní známky s individuálními čísly, podobně jako pro jelenovité a muflony.
U prasat je tomu jinak, zde zákon nařizuje tetování nebo ušní známku s evidenčním číslem hospodářství před jeho opuštěním. Pro úplnost informace i u chovů drůbeže má každé hospodářství svůj kód, jednotlivá zvířata se neoznačují, obdobně je tomu u chovů ryb a včel.
Vrátíme-li se ale k prasatům, tak téměř po roce platnosti povinnosti registrovat prasata zjišťuje Státní veterinární správa, že stále existují tací chovatelé, kteří tuto svou základní povinnost nenaplňují a obcházejí. Podle poznatků, které pracovníci Informačního centra Státní veterinární správy ČR zjistili, vyplývá, že se procento neoznačených jatečných prasat na jatkách stále snižuje, nicméně stále taková zvířata a takoví chovatelé existují.
Loni v listopadu bylo z celkového počtu poražených prasat na jatkách 14 % neregistrovaných, v prosinci 8 % a v lednu poklesly počty neregistrovaných na 5 %. Práce navíc pro orgány státního veterinárního dozoru, kdy se dohledává chovatel, aby nemuselo neregistrované prase být poraženo jako zvíře neznámého původu už doopravdy skončí!
Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, rozhodl, že vyskytne-li se nyní v obvodu místně příslušné veterinární správy případ neregistrovaného prasete, nejen, že musí být postižen pro neplnění povinností dotyčný chovatel, ale pokud by takovéto prase bylo vpuštěno na jatky a jeho identita na chov by byla dohledávána, bude postižen i šéf veterinárního dozoru v okrese.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down