16.07.2002 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pravděpodobně blesk zabil stádo krav na pastvině

Dvaadvacet mrtvých krav našel majitel stáda, který po dešti přišel zkontrolovat zvířata na pastvinu. Zvířata se před deštěm patrně schovala pod strom, do kterého udeřil hrom. Letos zatím v kraji není znám případ, že by blesk usmrtil celé stádo skotu, odborníci to však nevylučují.

„V zemědělství pracuji již několik let, ale za tu dobu se mi ještě něco takového nestalo,“ podivil se majitel stáda. „Byl tam vysoký strom, pod který se krávy schovaly a v bouřce do něj uhodil blesk. Ještě jsme to dali veterinářům k pitvě, ale jsem přesvědčen, že to bylo bleskem,“ řekl nešťastný majitel.
„Pokud se krávy v dešti přitiskly k sobě, vytvořily vodič. Blesk mohl sjet po stromu, pod kterým se schovaly, náboj se dostal do země, a ta probíjela, protože vše v okolí bylo mokré. Většinou dochází k šoku a zástavě srdce,“ řekl ředitel hvězdárny ve Vsetíně Jiří Haas. Dále například řekl, že napětí, které blesky přenášejí, může dosáhnout až několika milionů voltů. To je síla, která spolehlivě zabíjí vše živé.
Krávy zřejmě doplatily na stádový instinkt, který je nutí semknout se do stáda, když cítí ohrožení. „Při bouřce mají strach a podléhají pudu sebezáchovy. Často se ukrývají pod stromy, do kterých může uhodit blesk,“ dodal Jiří Sedláček z Okresní veterinární správy Šumperk. Veterinární správa uvedla, že do krav asi opravdu udeřil hrom. „Až výsledky pitvy ale řeknou definitivní závěr. Musíme stoprocentně vyloučit například otravu nebo nákazu. Žádné jiné podezření, proč krávy uhynuly, než že je zasáhl blesk, ale zatím nemáme,“ potvrdil Jiří Sedláček. Ztráta čítá několik set tisíc.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down