24.02.2011 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přemnožení kormoráni v EU

Evropská unie pravděpodobně finančně podpoří odstřel kormoránů v Česku a jiných zemích Evropy, kde decimují rybí populaci v řekách i rybnících. Rybáři by mohli získat i unijní peníze na náhradu škod.
Kormoráni u nás přezimují. Původně patřili mezi chráněné druhy, jejich populace v Evropě, ve druhé polovině 20. století, vzrostla zhruba stonásobně. V současné době je v naší republice povolen jejich odstřel ve velmi omezeném množství, které podle rybářů nestačí.
Na západě Čech rybáři ročně vysadí kolem 30.000 lipanů a stejný počet pstruhů, zpět uloví okolo dva tisíce lipanů a pstruhů. V současné době je lipan na některých místech ohroženější než kormorán.
Kormorán spotřebuje denně půl kila ryb, a loví především původní říční druhy jako jelec, jesen, tloušť, ostroretka a podoustev. S unijní podporou by stát rybářům nejspíš povolil odstřel většího množství ptáků. Odstřel dnes existuje a stát na to přispívá.
Finanční příspěvek na odstřel kormorána však není jediný, který se rybářům v poslední době naskytl. Česká republika předložila EU deklaraci podepsanou i zástupci Slovenska, Maďarska, Rakouska a Lucemburska, v níž žádají, aby unie začala podporovat i sladkovodní rybolov a nikoliv jen rybolov námořní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down