11.01.2008 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přenos ptačí chřipky z člověka na člověka v Pákistánu

Odborníci WHO potvrdili první případ přenosu.

Odborníci WHO potvrdili první případ přenosu ptačí chřipky z jednoho člověka na druhého v Pákistánu a současně vyloučili hrozbu hromadného šíření této nákazy. Laboratorní testy podle WHO prokázaly, že infikovaná osoba byla nositelem viru H5N1, ačkoli nebyla v kontaktu s nakaženou drůbeží.
Přenos ptačí chřipky z jednoho člověka na druhého byl v posledních měsících hlášen také z Kambodži, Indonésii a z Vietnamu, virus se však nikdy nešířil dál. V Číně podezření na tento přenos vyloučily místní úřady.
U posledního případu v Pákistánu podle WHO také nic nenasvědčuje tomu, že by se nemoc přenášela trvale nebo hromadně z jedno člověka na druhého. Nákaza se neprokázala ani u členů rodiny infikovaného jedince, ani u jeho ošetřovatelů. Lékaři proto již přestali detailně monitorovat jejich zdravotní stav. Experti WHO každé podezření na přenos ptačí chřipky mezi lidmi navzájem pečlivě zkoumají kvůli obavám, že by virus H5N1 mohl zmutovat a způsobit pandemii. Tým WHO byl do Pákistánu vyslán před dvěma týdny poté, co zdejší ministerstvo zdravotnictví informovalo o prvním případu úmrtí člověka nakaženého ptačí chřipkou v zemi. Za předcházející dva měsíce se virem H5N1 infikovalo v tomto jihoasijském státě dalších šest lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down