19.12.2003 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přeprava zvířat má stále nedostatky

Namátková kontrola Zemského finančního ředitelství v Salcburku odhalila německého dopravce, v jehož kamionu bylo natěsnáno 610 podsvinčat. Zvířata ležela v automobilu zčásti jedno přes druhé. Podle finančního ředitelství ale nejde o jediný případ, s podobnými necitelnými způsoby přepravy živých zvířat se prý kontrolní jednotky setkávají denně.

Evropská komise přitom letos v červenci přijala návrh nařízení zpřísňující podmínky dopravy hospodářských zvířat na dlouhou vzdálenost. Nařízení, které také zlepšuje podmínky zvířat během přepravy, však ještě neplatí. Předpokládá se, že by mělo začít platit až koncem roku 2005. Musí je nejprve schválit členské státy po konzultaci s Evropským parlamentem.
Nalezne-li kontrola dobytek převážený nepovoleným způsobem, musí přepravce přerušit jízdu, zvířata jsou vyložena, nakrmena a napojena. Některé jedince je však nutno porazit. Přepravci kromě toho hrozí trest.
Ekologičtí aktivisté si opakovaně stěžují, že pravidla pro převoz hospodářských zvířat se v EU porušují. Poukazovali na příklad, kdy náklad živých vepřů převážených z Nizozemska do Řecka podstoupil devadesátihodinovou cestu bez přístupu k pitné vodě s jedinou přestávkou. Při transportu uhynulo asi 40 zvířat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down