Prestiž českých diagnostických pracovišť je velká

Referenční laboratoř pro aviární tuberkulózu a paratuberkulózu (VÚVeL) byla uznána OIE.

Letos byla uznána referenční laboratoř pro aviární tuberkulózu ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně na 74 generálním zasedání OIE (Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat) v Paříži. Referenční laboratoř pro paratuberkulózu (VÚVeL) byla již OIE schválena.
Aviární tuberkulóza se v produkčních chovech drůbeže nevyskytuje, ale nelze ji v žádném případě podceňovat, především proto, že je přenosná na člověka. Výsledky referenční laboratoře VÚVeL jsou tedy závazné a zeměmi, které jsou členy OIE (167) plně respektovány.
SVS ČR upozorňuje především drobnochovatele na potenciální nebezpečí „ptačí tuberkulózy“ zejména v případech, kdy chovají mladou drůbež společně se starými slepicemi. Soukromí veterinární lékaři se při podezření se žádostí o vyšetření musí obrátit na státní veterinární ústavy, které provádějí diagnostiku nákaz v rámci státního veterinárního dozoru.
Loni byly EU schváleny dvě akreditované laboratoře pro potvrzování účinnosti vakcinace proti vzteklině (SVÚ Liberec a Praha).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *