16.09.2003 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přesvědčit o úspěších je těžké

Přestože Evropská unie obecně akceptuje, že naše republika je z hlediska veterinárního bezproblémovou zemí, bude Evropská komise projednávat žádost naší republiky o uznáním statutu, jako země prosté bovinní brucelózy, bovinní tuberkulózy, bovinní leukózy a Aujeszkyho choroby prasat společně se žádostmi dalších kandidátských zemí až počátkem roku 2004.

Bylo by dobré, abychom tento statut obdrželi, však také komisař David Byrne, při své návštěvě Prahy minulý týden výslovně řekl, že „ ČR je považována za budoucího člena EU bez rizika, před kterým není potřeba stávající členy EU chránit“.
V uplynulém týdnu se totiž zúčastnil v Bruselu jednání právě o zmíněných statutech země prosté některých nebezpečných nákaz Josef Vitásek, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat státní veterinární správy ČR. Podle něj si bohužel musíme uvědomit, že pro rozhodování Komise je vítaná každá příležitost, při které je možné údaje zaslané kandidátskými zeměmi zpochybnit. Komise totiž tvrdí, že všechny kandidátské země, tudíž i my, budou mít největší problém prokázat, že byla vyšetřena všechna stáda v rozsahu, jak požaduje Směrnice rady č. 64/432/EHS.
Proto také Státní veterinární správa ČR opět upozorňuje na nutnost absolutní dokonalosti při vedení předepsané evidence a registrace hospodářských zvířat.
Zajisté, my můžeme říci, že u nás státní veterinární dozor funguje kontinuálně prakticky sto let, nicméně musíme počítat s tím, že orgány EU jsou nekompromisní a všechny uváděné údaje musejí být absolutně dokladovatelné.
Zde máme jisté rezervy, proto Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, na tuto nutnost dokonalé evidence a registrace upozorňuje orgány státního veterinárního dozoru, chovatele, ale i soukromé veterinární lékaře při všech vhodných příležitostech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down