06.06.2002 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přetlak drůbežího masa pravděpodobně zvýší cla

Nabídka drůbežího masa převyšuje poptávku nejen u nás, ale i v celé Evropě. Některé státy se rozhodly řešit své přebytky vývozem do České republiky. Ministerstvo zemědělství proto uvažuje o obranných opatřeních.

„Zvýšené importy registrujeme a budeme na ně muset reagovat," uvedl Jiří Felčárek z tiskového odboru Ministerstva zemědělství. Jako jednu z možností vidí přijmout vyšší cla na dovoz drůbežího masa. Felčárek uvedl, že za letošní první čtyři měsíce se dovezlo do ČR 11 200 tun kuřat, slepic a kohoutů, zatímco za celý loňský rok to bylo 16 tisíc tun. Cla na dovoz kuřat jsou 42 procenta, ale jestliže dovozy v určitém období přesáhnou o čtvrtinu průměr importů za uplynulé tři roky, je možné cla po vydání legislativních opatření o třetinu zvýšit.
„Dovozy zvýhodňuje silná koruna, je to problém," upozornil Milan Říha, ředitel největšího zpracovatele drůbežího masa, společnosti Jihočeská drůbež Vodňany. Na počátku roku jsou dovozy drůbežího masa každoročně vyšší, protože importéři využívají kvót se zvýhodněnými podmínkami. Bez cla lze na domácí trh ročně dovézt 2300 tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down