17.05.2016 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prevalence dermatofyt u asymptomatických morčat v jižní Itálii

Morčata byla identifikována jako možný zdroj infekce dermatofyty pro člověka, zejména pro děti a imunosuprimované jedince. Mezi predispoziční faktory vzniku dermatofytózy u morčat patří stres, velký počet jedinců na malém prostoru, imunodeficience, nedostatečná výživa, nevyhovující způsob chovu, souběžná onemocnění a březost.

 

U infikovaných zvířat se mohou objevit dermatologické příznaky: pruritická ložiska, cirkulární, nepravidelné nebo difuzní alopecie, šupinatění, krusty, léze s vyvýšenými erytematózními okraji na hlavě, uších, zádi a končetinách. Byly ale popsány i subklinické infekce. U zdravých i postižených zvířat je nejčastěji zjišťovaný Trichophyton mentagrophytes var. mentagrophytes. U postižených zvířat byly popsány také Trichophyton terrestre, T. rubrum, T. verrucosum, Microsporum canis, M. audouini a M. gypseum. Ve Francii byla identifikována varieta T. mentagrophytes var. porcellae u lidí v těsném kontaktu s morčaty. V Belgii byl nedávno identifikován Scopulariopsis, druh plísně se zoonotickým potenciálem. K dispozici je pouze málo studií, které by sledovaly výskyt plísní u laboratorních nebo domácích morčat. Cílem této práce tak bylo zjistit prevalenci patogenních dermatofyt i saprofytických plísní u asymptomatických morčat v jižní Itálii.

Výsledky této studie ukazují, že prevalence patogenních dermatofyt u asymptomatických morčat v jižní Itálii je přibližně 5 %. To je v souladu s předchozími zprávami. Výsledky studie naznačují, že morčata mohou být hostitelem mnoha saprofytních plísní, které by mohly způsobit dermatofytózu u imunokompromitovaných lidí. Dá se tak doporučit u domácích morčat pravidelné vyšetřování na přítomnost plísní tak, aby byl zjištěn jejich zoonotický potenciál.*

D´OVIDIO, D., GRABLE, S.L., FERRARA, M., SANTORO, D. Prevalence of dermatophytes and other superficial fungal organisms in asymptomatic guinea pigs in Southern Italy. J Small Anim Pract 2014;55:355-358.

Z anglického originálu přeložila MVDr. Simona Králová-Kovaříková.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down