14.04.2008 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prevence a terapie proti kinetózám u psů

Lék Cerenia® uvedla na trh firma Pfizer.

Na evropské tiskové konferenci firmy Pfizer, která proběhla dne 13. 3. 2008 v Paříži, byl prezentován preventivní lék proti kinetózám (motion sickness, travel sickness) u psů, Cerenia®.
Konferenci zahájil ředitel veterinární divize společnosti Pfizer, Patrick Loisseau. Společnost uvedla loni na trh antibiotikum Convenia(TM), přípravek Slentrol určený ke snižování hmotnosti u psů a lék Cerenia® (účinná látka maropitant) proti emezi, gastritidě, gastroenteritidě, potravní intoxikaci a virové gastroenteritidě. Nyní lze přípravek Cerenia® použít i proti kinetózám.
J. Howell zástupce společnosti Pfizer pro Evropu, Afriku a Střední východ uvedl, že přípravek Cerenia®, účinné antiemetikum bylo ověřeno u 7 500 klinických případů v deseti evropských zemích. Klinické příznaky kinetóz zahrnují vomitus, hypersalivaci, neklid a úzkost, štěňata a mladí psi jsou citlivější. Příčinou kinetóz je stimulace vnitřního ucha anebo fóbie z cestování, kdy je pes vnímavější k hluku, ke změnám rychlosti, směru aj. Ať již je příčinou cokoliv, emeze je pro majitele i jeho psa při cestování nejvíce stresující. Studie prokázaly, že Cerenia®zabraňuje zvracení až u 93 % pacientů.
Dr. K. Savary-Bataille, technická manažerka pro Evropu, Afriku a Střední východ zdůraznila, že kinetózami trpí jeden ze šesti psů, veterinárního lékaře navštíví pouze 3 %. Mnozí majitelé jsou však nedůvěřiví a tvrdí, že pes není nemocný, jen trpí nevolností. Kinetózy jsou však vážným medicínským problémem a majitelé by je měli řešit. Rovnováha je v prostoru vnímána třemi integrovanými senzorickými systémy: vizuálním, vestibulárním a senzorickým (svalovou, kloubní a kožní propriocepcí). Tyto systémy mohou u některých psů citlivě reagovat při jakémkoliv cestování, např. autem, letadlem, vlakem, lodí aj. Kinetózy vznikají jako disproporce mezi signály z vestibulárního a vizuálního aparátu, nebo jako individuální odpověď v neshodě s pohybem, ke kterému zvíře ještě není adaptováno. Ke kinetózám přispívají i další podněty z cerebrálního kortexu (strach nebo úzkost z dopravního prostředku).
Jaký je současný přístup k prevenci kinetóz? Přístup může být farmakologický, nefarmakologický, založený na modifikaci chování a žádný – necestovat se psem, nebo se vyrovnat s následky. Acepromazin je indikován při premedikaci a sedaci, v některých zemích také při kinetózách. Po jeho podání bývají psi často ospalí ještě po ukončení cesty a mnoha psy není dobře snášen. Další vedlejší účinky zahrnují hypotenzi a hypotermii, případně hematologické změny. Antihistaminika diphenydramin a dimenhydrát se vážou na receptory H1 ve vestibulárních jádrech a nespecificky potlačují excitaci mnoha neuronů CNS. U psů mají variabilní účinnost a vedlejší účinky na CNS se projevují depresí a letargií, suchými sliznicemi, hypotenzí aj. Někteří majitelé mohou zvolit nefarmakologický přístup, např. hladovění psa před cestováním, podávání drobných pamlsků, alternativní terapii (akupunktura, homeopatická terapie, feromony) a podávání léčivých bylin. Modifikace chování je dlouhodobá a vyžaduje zkušeného odborníka.
Cerenia® blokuje vazbu substance P na NK-1 receptory v emetickém centru, čímž inhibuje zvracení. Přípravek lze podávat psům od 16 týdnů věku, před podáním tablety se doporučuje podat malý pamlsek nebo lehké jídlo.
Privátní veterinární lékaři J. Schwenke (Německo) a P. Montanaro (Itálie), sdělili přítomným posluchačům své pozitivní zkušenosti s podáváním přípravku Cerenia® ve svých ordinacích. Terapeutická dávka proti kinetózám u psů starších 16 týdnů je 8 mg/kg ž. hm., p. o., tabletu lze podat nejméně jednu hodinu a maximálně dvanáct hodin před plánovanou cestou, je tedy výhodné podat tabletu i večer. Přípravek je účinný po dobu nejméně 12 hodin. Lék může být bezpečně podáván 1 x dva dny po sobě, a znovu aplikován až po 72 hodinách.
Přípravek byl vyvinut pro praktické použití u psů a schválen EMEA a FDA jako antiemetikum proti kinetózám.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down